"Milyonlarca Avro ile oynayınca..."

Fransa'da geçen yıl Societe Generale Bankası'nın 4,9 milyar Avro zarar etmesine yol açan işlemci Jerome Kerviel, ''Milyonlarca Avro ile oynayınca insan gerçeklik duygusunu kaybediyor, yaptığı iş sanki video oyununa dönüşüyor'' dedi.

22 Ocak 2009 Perşembe, 11:57
Abone Ol google-news

Le Parisien gazetesinde yayınlanan bir mülakatta borsa işlemcisi Jerome Kerviel, ''Her gün limitimi zorluyordum. Çılgınca riskler alıyordum ve bazı günler yaptığım astronomik kazançlar bana büyük hazlar veriyordu'' dedi.

''Aslında hepimizin yaptığı çok sanal bir ortamdı. Sanki video oyunu oynar gibi'' diyen Kerviel, bir kaç saniye içinde milyonlarca Avro'nun kaybedildiğini ve kazanıldığını söyledi.

Londra'ya 2005 yılında düzenlenen terörist saldırı sırasında banka adına hayatının en kısa zamanda en büyük karını yaptığı belirten Kerviel, sigorta şirketleri üzerinden yaptığı hissi alımı satımı ile bir kaç saniyede 500 bin Avro kazandığını söyledi.

Kerviel, ''Önce çok sevindim, ama sonra bazı insanların felaketi üzerine kar sağlayarak eğlendiğimi anladım ve banyoya giderek kustum'' diye konuştu.

Gazetenin mülakatın yayınlamasından sonra basına bir açıklama gönderen Kerviel, gazeteye özel bir mülakat vermediğini, özel bir sohbette söylenenlerinin özel bir röportaj gibi sunulmasını ''skandal'' olarak gördüğünü söyledi.

Jerviel, gazetede basılanların da, esas söylediklerinin kapsamından çıkartılarak sunulduğunu bildirdi.

Bugün Paris mahkemesinde görülecek davaya katılacağını söyleyen Jerviel, duruşmanın seyrini etkileyebileceği gerekçesiyle gazeteyi sert bir biçimde suçladı. Bankayı zarara soktuğu gerekçesiyle tutuklanan Jerviel'in, daha sonra tutuksuz yangılanmasına karar verilmişti.