Minessota tarihinde bir ilk: Vali ulusal muhafızlara tam seferberlik emri verdi!

NBC'nin haberine göre, Minnesota eyaletinin 164 yıllık tarihinde bir ilk gerçekleşti ve Vali Timothy James Walzz, Ulusal Muhafızlara topyekün seferberlik emri verdi

30 Mayıs 2020 Cumartesi, 17:52
Minessota tarihinde bir ilk: Vali ulusal muhafızlara tam seferberlik emri verdi!
Abone Ol google-news

Minessota Valisi Walzz, ABD'deki protestoların merkezi konumundaki eyalette, Ulusal Muhafızlara tam seferberlik emri verildiğini duyurdu.

13 BİN ASKER DURUMA EL KOYACAK

Dün gece, Ulusal Muhafızların Mineapolis'e intikal etmesinin ardından, Cumartesi günü Vali Walzz Ulusal Muhafızların protestoları bastırma amacıyla topyekün seferber edildiğini duyurdu. Eyalet tarihinde daha önce hiç devreye sokulmamış bu adımla birlikte 13.000'e yakın asker protestoların devam ettiği kente sevk edilecek.

NE OLMUŞTU?

ABD'li bir polis memuru, bir şikayet üzerine 25 Mayıs'ta Afro-Amerikalı George Floyd’u gözaltına alırken dizini ensesine basarak nefessiz kalmasına ve ölümüne sebep olmuştu.

Yoldan geçen vatandaşlar tarafından videoya alınan, gözaltı sırasındaki polis şiddeti, ülke genelinde büyük tepkilere neden olmuştu. 

Olaya karışan polislerin cezalandırılması için başta Minnesota olmak üzere ABD’nin değişik yerlerinde protesto gösterileri devam ediyor...

Ayrıntılar geliyor...