Mısır İçişleri Bakanı müdahalenin bilançosunu açıkladı

Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, darbe karşıtlarına yapılan müdahale sırasında 14'ü rütbeli 43 polisin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

14 Ağustos 2013 Çarşamba, 20:25
Abone Ol google-news

Mısır devlet televizyonunda açıklama yapan İbrahim, göstericilerin güvenli şekilde meydanları boşaltabilmesi için koridorlar oluşturulduğunu ve polisin görevini layıkıyla yerine getirdiğini iddia etti. İbrahim, "Müdahale sırasında 2 naklen yayın aracı, 6 el bombası, 2 otomatik silah, tabanca ve çok miktarda kurşun ve beyaz silah (kesici ve delici aletler) ele geçirildi. Bunlara el konuldu. 14'ü rütbeli 43 polisimiz şehit oldu, 211 polisimiz yaralandı. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre ayrıca 149 sivil hayatını kaybetti" dedi.

Bakanın açıklama metnini okurken bazı kelimeleri önce yanlış okuyup sonra düzeltmesi dikkati çekti.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise ülkenin farklı kentlerinde birçok polis merkezine düzenlenen saldırıdan İhvan'ın sorumlu olduğunu belirterek, İhvan'ın planlarını uygulamaya başladığını ve destekçilerine emniyet birimlerini hedef almaları yönünde talimatı verdiği" iddia edildi.

Güvenlik güçlerinin Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki darbe karşıtı gösterilere müdahale etmesinin ardından ülkenin Nasrcity, Giza, Minya, Beni Suveyf, Feyyum, İskenderiye kentlerinde 20'den fazla güvenlik birimininin saldırıya uğradığı ve merkezlerin kimliği belirsiz kişiler tarafından ateşe verildiği belirtilmişti.