Muğla fırtınaya teslim

Yurtta etkili olan kar yağışı ve sağanak yaşamı olumsuz etkiliyor. Muğla'da 6 saatte metrekareye 37 kilogram yağış düştü. Kentte su baskınları yaşanıyor. Van'da etkili kar yağışı sonucu 92 köy yolu ulaşıma kapandı. Çanakkale'de kent merkezine 1.5 saatte metrekareye 2.3 kilogram yağış düştü.

28 Ocak 2009 Çarşamba, 14:03
Abone Ol google-news

Muğla'da, sabah saatlerinde başlayan ve aralıksız devam eden sağanak nedeniyle son 6 saatte metrekareye 37 kilogram yağış düştü. Yağış sonucu, kanalizasyon ve yağmur suyu kanalları tıkandı, kent trafiğinde aksamalar oldu.

Şiddetli yağış nedeniyle Akyol Mahallesi Kermenler Sokak ve TOKİ konutlarındaki kanalizasyon kanalları tıkandı. Biriken sular, itfaiye ekiplerince tahliye edildi.

Karabağlar Yaylası'na ulaşımın sağlandığı yollar, şiddetli yağış nedeniyle su altında kaldı. Yaylada yaşayan yurttaşların, dışarı çıkmakta güçlük çektikleri bildirildi. Yetkililer, önceki yıllarda da su baskınları görülen Karabağlar mevkisinde önlemler aldıklarını belirtti.

Muğla Meteoroloji İl Müdürlüğü yetkilileri, kentte son 6 saate metrekareye 37 kilogram yağış düştüğünü ifade ederek, ''Yağmurlu hava hafta sonuna kadar devam edecek. Hava sıcaklığında ise önemli bir değişiklik beklemiyoruz'' dedi.
 

Van

Van'da ve ilçelerinde dünden itibaren aralıklarla devam eden kar yağışı sonucu, merkez ve Edremit ilçelerinde 4, Erciş'te 30, Gürpınar'da 11, Bahçesaray'da 6, Muradiye'de 10, Özalp'te 17, Saray'da 2, Başkale'de 6 ve Çaldıran'da 6 olmak üzere 92 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi yetkilileri, kar yağışının etkisini azaltmasının ardından karla mücadele ekiplerinin yol açma çalışmasına başladığını belirterek, köy yollarının tamamını akşam saatlerine kadar açmaya çalışacaklarını kaydetti.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri de en düşük hava sıcaklığının eksi 2 derece tahmin edildiği Van'da, yurttaşların özellikle çığ tehlikesi bulunan bölgelerde dikkatli olması gerektiğini belirtti.
 

Çanakkale

Çanakkale'de, sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle, alçak kesimlerdeki bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Meteoroloji yetkilileri, kent merkezinde 1.5 saatte metrekareye 2.3 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.

Yağışın akşam saatlerine kadar aralıklarla devam edeceğini belirten yetkililer, hava sıcaklıklarında hissedilir düşüş beklenmediğini söyledi. Bu arada, kentte iki gün boyunca lodosun etkili olacağı belirtilerek, yurttaşların karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaları istendi.