Müşfik Kenter yoğun bakımda

Usta tiyatrocu Müşfik Kenter, 7 Ağustos Salı günü, akciğer kanseri nedeniyle İstanbul Çağlayan'daki Florence Nightingale Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı.

14 Ağustos 2012 Salı, 07:46
Abone Ol google-news

Müşfik Kenter’in öğrencileri, haberi dün sosyal paylaşım sitesi Twitter ’dan duyurarak, hocalarının iyileşmesini dilediler. Tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter’in kardeşi Müşfik Kenter, Mayıs’ta, Amerikan Hastanesi’nde kalp ameliyatı geçirmişti.

Diplomat Ahmet Naci Kenter ve Olga Cynthia’nın oğlu olarak 1932’de İstanbul ’da dünyaya gelen, Müşfik 1947’de, Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde tiyatroya başladı. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirip devlet tiyatrosuna giren Kenter, 1959’da İstanbul ’a geldi. Küçük Sahne’de bir dönem Muhsin Ertuğrul’la çalışan Müşfik Kenter 1960’da Site Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Yıldız ve Müşfik Kenter, 1962’de tiyatronun adını Kent Oyuncuları olarak değiştirdiler.

İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller’den burslar alarak Amerika ve İngiltere ’de tiyatro araştırmaları yapan ve incelemelerde bulunan Müşfik Kenter, İngiltere , Amerika , Fransa , Almanya , Yugoslavya, Kıbrıs gibi bir çok ülkede oyunlar sergiledi. Müşfik Kenter, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan emekli olduktan sonra, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığı’nı ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerinde bulundu.

( Hürriyet )