"Muş'taki gösteri bilinçli yönlendirildi"

Muş Baro Başkanı Sabahattin Göçmen, Bulanık'taki izinsiz gösteride yürüyüşe katılanların, bilinçli olarak Turan Bilen'in iş yerinin bulunduğu sokağa yönlendirildiğini ileri sürerek, Bulanık'ta yaşanan olaylarda güvenlik güçlerinin ihmali olduğunu iddia etti.

19 Aralık 2009 Cumartesi, 14:45
Abone Ol google-news

Adalet Sarayı önünde, Baro'ya bağlı avukatlar adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Muş Baro Başkanı Sabahattin Göçmen, gösteri yapanların üzerine ateş açan Turan Bilen'in dükkanına hiçbir saldırı olmadan, iş yerinden kitleye ateş edildiğini iddia etti.

DTP'nin kapatılmasını, basın açıklaması yaparak protesto etmek isteyen gruba, güvenlik güçlerinin tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale ettiğini ve göstericileri Bilen'in iş yerinin bulunduğu tarafa yönlendirdiğini öne süren Göçmen, ''Burada kitle ile güvenlik güçleri ve Turan Bilen arasında yaşanan gerginlik esnasında, Bilen ve yanındakiler, kitleye rastgele ateş etmeye başlamıştır. Bulanık'ta yaşanan olayda iki insanın ölümüne, güvenlik güçlerinin açıkça ihmalleri neden olmuştur'' iddiasında bulundu.

Bu arada göstericiler üzerine ateş açtığı iddiasıyla tutuklanan Bilen'in başka bir ildeki cezaevine gönderildiği öğrenildi.

Vali Erdoğan Bektaş, Turan Bilen'in başka bir ile gönderildiğini doğruladı ancak güvenlik nedeniyle hangi il olduğunu açıklamadı.