Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika

İstanbul Modern, ABD sanat müzelerinden profesyonelleri konuşma dizisinde ağırlıyor.

09 Ekim 2012 Salı, 09:13
Abone Ol google-news

İstanbul Modern, ABD’nin önemli sanat müzelerinden profesyonelleri Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika programıyla konuk ediyor. Amerikan Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlenen konuşma dizisi, çağdaş müzeciliğin ve geniş anlamda müze deneyiminin ayrıntılı biçimde ele alınacağı yeni bir iletişim platformu olmayı hedefliyor. San Francisco Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi New York, Metropolitan Müzesi, New York Modern Sanat Müzesi ve Getty Müzesi gibi müzelerin direktör, küratör ve departman yöneticilerinin ağırlanacağı konuşma dizisi 2013 yazına kadar sürecek.

Köklü bir müzecilik geçmişine ve günümüzün müze uygulamaları üzerinde iz bırakarak tüm dünyadaki kültürel kurumların işleyişini etkileyen sanat kurumlarına sahip olan ABD’nin önde gelen müzelerinin direktör, küratör ve departman yöneticileri, bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları için İstanbul Modern’e geliyor. Konuşmalar, müze yönetimi, küratöryel pratikler, koleksiyonlar ve arşivler, izleyici oluşturma ve halkla ilişkiler, eğitim ve sosyal programlar, etkinlik programları, yerel ve küresel pazarlama ve iletişim stratejileri, yeni teknolojiler, müze mimarisi ve müze iç alanlarının yeniden tanımlanması gibi temel konulara odaklanıyor.

Müzeler Konuşuyor’un ilk konukları San Francisco Modern Sanat Müzesi Direktörü Neal Benezra, Guggenheim Müzesi New York Pazarlama Direktörü Laura Miller ve Metropolitan Müzesi Dijital Medya Direktörü Erin Coburn.

8 Kasım Perşembe saat 19.00’da Müzeler Konuşuyor’a katılacak San Francisco Modern Sanat Müzesi Direktörü Neal Benezra, 1935 yılında kurulan ABD'nin en eski ve en itibarlı modern ve çağdaş sanat müzelerinden SFMOMA’nın tarihi ve gelecek planları hakkında konuşacak.

27 Kasım Salı saat 17.00’de Guggenheim Müzesi New York Pazarlama Direktörü Laura Miller, müzelerdeki pazarlama pratiklerinin son yıllardaki gelişimini anlatacak. Konuşma, Guggenheim Müzesi’nin yerel ve küresel izleyicilere ulaşma potansiyelini artıran interaktif web ve sosyal medya girişimlerindeki hızlı büyümeye odaklanacak. Miller, kendi içinde giderek farklılaşan bir izleyici kitlesini müzenin içinde, dışında ve online olarak müzeyle buluşturmak için geliştirilen iletişim ve pazarlama pratiklerine örneklerle değinecek.

14 Aralık Cuma saat 19.00’da Metropolitan Müzesi Dijital Medya Direktörü Erin Coburn, müze deneyimini çeşitlendirmek için kullanılan dijital medya olanaklarını değerlendirecek. Ziyaretçilerin müzelerdeki sanat çalışmalarını izleme, araştırma ve deneyimleme sürecini yeni teknolojilerin nasıl değiştirebileceğini, dijital medya ve yeni teknolojinin sunduğu fırsatların müze dışına çıkarak online ziyaretçilere hangi yollardan uzanabileceğini örneklerle anlatacak.


Müzeler Konuşuyor: San Francisco Modern Sanat Müzesi
Neal Benezra, San Francisco Modern Sanat Müzesi Direktörü
8 Kasım Perşembe, 19.00

San Francisco Modern Sanat Müzesi Direktörü Neal Benezra, Birleşik Devletler'in en eski ve en itibarlı modern ve çağdaş sanat müzelerinden 1935 yılında kurulan SFMOMA’nın tarihi ve gelecek planları hakkında konuşacak. Yakın zamanda dünyanın en büyük çağdaş sanat koleksiyonlarından olan Fisher Collection'ı bünyesine katacağını açıklayan SFMOMA, aynı zamanda Snøhetta mimarlık şirketi tarafından tasarlanan bir genişleme projesi başlattı. Yeni binanın 2016 yılında tamamlanması bekleniyor.
 

Müzeler Konuşuyor: Pazarlama
Laura Miller, New York Guggenheim Müzesi Pazarlama Direktörü
27 Kasım Salı, 17.00

New York Guggenheim Müzesi Pazarlama Direktörü Laura Miller, müzelerdeki pazarlama pratiklerinin son yıllardaki gelişimi üzerine bir konuşma yapacak. Konuşma, Guggenheim Müzesi’nin yerel ve küresel izleyicilere ulaşma potansiyelini artıran interaktif web ve sosyal medya girişimlerindeki hızlı büyümeye odaklanacak. Miller, kendi içinde giderek farklılaşan bir izleyici kitlesini müzenin içinde, dışında ve online olarak müzeyle buluşturmak için geliştirilen iletişim ve pazarlama pratiklerine örneklerle değinecek.
 

Müzeler Konuşuyor: Dijital Medya
Erin Coburn, Metropolitan Müzesi Dijital Medya Direktörü
14 Aralık Cuma, 19.00


Metropolitan Müzesi Dijital Medya Direktörü Erin Coburn, müze deneyimini çeşitlendirmek için kullanılan dijital medya olanakları üzerine bir konuşma yapacak. Ziyaretçilerin müzelerdeki sanat çalışmalarını izleme, araştırma ve deneyimleme sürecini yeni teknolojilerin nasıl değiştirebileceğini değerlendirecek. Coburn, ayrıca, dijital medya ve yeni teknolojinin sunduğu fırsatların müze dışına çıkarak online ziyaretçilere hangi yollardan uzanabileceğini örneklerle anlatacak.