NATO: S-400, tüfek almaya benzemez

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri almasının NATO'da ciddi bir endişe yarattığını söyleyen NATO Askeri Komite Başkanı Petr Pavel, bu anlaşmanın NATO için risk oluşturduğunu ifade etti.

09 Mart 2018 Cuma, 05:21
Abone Ol google-news

NATO Askeri Komite Başkanı Petr Pavel, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almasına dair anlaşmanın NATO için risk oluşturduğunu savundu. Sputnik Türkiye’nin haberine göre Breaking Defense’e demeç veren Pavel, S-400’lerin NATO sistemlerine uygun olmadığını ve bu nedenle ittifakın hava savunma sistemine entegre edilemeyeceğini ve ayrı bir birim olarak kullanılacağını belirtti. Pavel’e göre asıl risk unsuru, S-400’ler için veritabanının bir NATO müttefikinin topraklarında toplanacak ve Türkiye’deki NATO’ya ait tüm tesislerin görüntülenerek Rus sistemlerine kaydedilecek olması.

ABD'den Türkiye'ye tehdit gibi S-400 uyarısı: Sonuçları olur

‘Tüfek almaya benzemez’

“S-400 almak, Kalaşnikof tüfeği almaya benzemez. Zira Rus uzmanlar, kompleks radar ve ateş kontrol sistemlerini kullanmayı öğretmek için Türk askerine sahada eğitim verecek” diyen Pavel, bu sayede Rusya’nın Türkiye’deki NATO varlıkları hakkında çok önemli istihbarat elde edeceğini vurguladı. NATO Genel Sekreteri Yardımcısı Rose Gottemoeller de geçen hafta S-400’lerin NATO sistemlerine entegre edilemediğini belirterek “Bir NATO ülkesi, bu sistemleri almadan önce bu konu incelenmeli” demişti.