Netanyahu'dan BM'ye çağrı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler'i, Gazze Şeridi'ndeki Dökme Kurşun operasyonuyla ilgili olarak Güney Afrikalı eski yargıç Richard Goldstone tarafından hazırlanan raporu iptal etmeye çağırdı.

02 Nisan 2011 Cumartesi, 19:51
Abone Ol google-news

Netanyahu dahil, İsrailli siyasi yetkililer, Goldstone'nun Dökme Kurşun operasyonuyla ilgili sözlerinden duydukları memnuniyeti dile getirmekle birlikte, bunun yeterli olmadığında görüş birliğine vardı.

Netanyahu, Goldstone'un Washington Post gazetesine yazdığı makalenin ardından yaptığı açıklamada, ''Bizim söylediğimiz her şeyin doğru olduğu ispatlanmıştır. İsrail, sivillere kasti olarak bir zarar vermedi'' dedi.

İsrail'in soruşturmayla ilgili oluşturduğu kurumların saygıdeğer olduğunun altını çizen Netanyahu, Hamas'ın sivillere kasti olarak ateş açtığını ve Goldstone raporundaki iddialarla ilgili olarak da hiçbir şeyi soruşturmadığını ifade etti. Netanyahu, Goldstone'un ortaya koyduğu değerlendirmelerin ışığında, BM'nin raporu kesinlikle rafa kaldırması gerektiğini savundu.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ise Goldstone'nun yazdıklarını yeterli bulmadı. Barak, sadece Washington Post'a yazılan bir makalenin yetmeyeceğini belirterek, ''çarpık ve yanıltıcı'' bir raporu yayımladıktan sonra, tüm dünyanın Goldstone'nun bu yeni değerlendirmelerini görmesi için raporun yeniden yazılmasını istedi. Barak, ''Ancak o zaman verdiği zarar kısmen onarılabilir'' diye konuştu.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman da Kanal 2 televizyonuna, Goldstone'un yazdıklarına şaşırmadığını söyleyerek, ''Gerçeklerin eninde sonunda ortaya çıkacağından hiç kuşkumuz yoktu'' dedi.

Goldstone raporundan sonra iki raporun daha hazırlandığını ve İsrail'in kasti olarak sivillere ateş açmadığına ilişkin bu raporlardaki değerlendirmelere sonunda Goldstone'un da geldiğini kaydeden Lieberman, Goldstone'un BM İnsan Hakları Konseyi'nin İsrail'e karşı önyargılı olduğunu anlamasından da memnuniyet duyduğunu dile getirdi.