Nişantaşı Art 212 kapılarını bu kez ‘Büyüklere Masallar’ için açıyor

Nişantaşı Art 212 Sanat Galerisi 18-24 Ocak tarihleri arasında ‘Büyüklere Masallar’ temalı sergiye ev sahipliği yapıyor.

16 Ocak 2018 Salı, 14:00
Abone Ol google-news

Balon metaforuyla ifade edilen ‘özgürlüğün’ hayat bulduğu resimlerin sahibi Haticenur Özer Fener ve fotoğrafın köklerine derinden bağlı yeni bir estetik meydana getirirken insan bedenleriyle ‘sosyal aidiyetsizliği’ işleyen Hüseyin Rüstemoğlu imzalı çalışmalar 18-24 Ocak tarihleri arasında Nişantaşı Art 212 Sanat Galerisi’nde ziyarete açık.

 Nişantaşı Kadırgalar Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Art 212 Sanat Galerisi, Haticenur Özer Fener ve Hüseyin Rüstemoğlu imzalı ‘Büyüklere Masallar’ sergisine ev sahipliği yapıyor. Kapılarını 18 Ocak Çarşamba günü açan sergi, 25 Ocak 2018 tarihine kadar pazar günleri hariç Nişantaşı Art212’de gezilebiliyor.

 Bir özgürlük metaforu olarak ‘Balon’

 Cinsiyet bağımsız tüm insanların özgürlüğünü ‘balon’ metaforuyla ifade eden Haticenur Özer Fener, günümüzün aykırı değerlerini taşıyan, marjinal, renkli ve yaratıcı insanları figürlü resimlerinde tema olarak kullanıyor. Balonlarını, pop art akımının ikonlarının içine hapsederek, kısıtlanan özgürlükleri anlatmaya çalışıyor. Resimlerindeki figürleri, gökkuşağı ve tayf renkleri ile boyayarak, renkli ve hareketli bir dünya yaratıyor. Balonları da, bu renk tayfındaki sıralamaya göre yerleştiriyor. Kullandığı renk espasını ve açık-koyu değerlerini yüzeysellikten çok derinliğe götüren unsurlar olarak görüyor.

 Ötekileştirilen hayatlara tanıklık

 Doğal haliyle ele alınan insan bedenleriyle yalnızlığı ve sosyal aidiyetsizliği anlatan Hüseyin Rüstemoğlu, fotoğrafları temel alarak inşa ettiği çalışmalarında, kâğıt, boya ve dijital baskı gibi malzemelerden yararlanıyor. Çok disiplinli yaklaşımıyla fotoğrafın köklerine derinden bağlı yeni bir estetik meydana getiriyor. Sanatçı, sosyal değişimlerin hızla yaşandığı günümüzde, ötekileştirilen hayatlara tanıklık etmeye ve bunları ifşa etmeye odaklanıyor. Kompozisyonlarındaki figürler, etraflarındaki dünyaya ne herhangi bir güç uygulayabiliyor ne de ondan kaçabiliyorlar. Biçimsel anlamda, mesafeli görünseler de seçilen fotoğraflardaki özne ve nesneler, psikolojik bir yoğunluk taşıyor. Sanatçı, figürleri saran renkli alanlarla da izleyiciyi umudu sorgulamaya çağırıyor.

 Adres: Art 212 Sanat Galerisi/ Harbiye Mah. Kadırgalar Cad. No:8, 34367 Şişli-İstanbul