Numan Kurtulmuş: Adil Öksüz kara kutu, serbest bırakılması normal değil

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CNN Türk'te gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

09 Eylül 2016 Cuma, 22:31
Abone Ol google-news
<video:598482>

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlar kapsamında görevden ihraç edilen kişiler konusunda "FETÖ'cü olmayanları FETÖ'cü diye ihbar edenlerin üzerine gidilecek" dedi. Kurtulmuş, iki gün gözaltında kaldıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılan ve kayıplara karışan "Hava Kuvvetleri İmamı" Adil Öksüz'ü "darbenin kara kutularından biri" olarak tanımladı. Kurtulmuş, Adil Öksüz için "Böylesine önemli bir kişinin sabaha kadar darbenin başında duran bir kişinin orada mahkeme kararıyla serbest bırakılması normal kabul edilecek bir şey değil. Ondan sonra takip edilmemesi de normal kabul edilebilir bir şey değil" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, Kocaeli Üniversitesi'nde ihraç edilen 'Barış için Akademisyenler' oluşumundan 19 öğretim görevlisine ilişkin "Bu tür yanlışlık yapıldığına inanan arkadaşlarımızın ilgili yerlere başvurması gerekiyor" dedi.

Kurtulmuş, Akıncı Üssü’nde gözaltına alındıktan sonra Sincan Batı Adliyesi Hakimi Köksal Çelik ve Asliye Ceza Hakimi Çetin Sönmez tarafından serbest bırakılan Adil Öksüz’e ilişkin “Mahkeme tarafından salınıverilmesi kabul edilebilir değil” dedi.

"Adil Öksüz darbenin kara kutularından biridir"

Numan Kurtulmuş'un Adil Öksüz hakkındaki sözleri şöyle:

"Benim şahsi kanaatim bunu bir vatandaş olarak söylüyorum. Böylesine önemli bir kişinin sabaha kadar darbenin başında duran bir kişinin orada mahkeme kararıyla serbest bırakılması normal kabul edilecek bir şey değil. Ondan sonra takip edilmemesi de normal kabul edilebilir bir şey değil. Adil Öksüz’ün bu darbenin kara kutularından biri olduğunu düşünüyorum. En önemlilerinden biri olabilir ama başka kara kutular da var. Hala aydınlatılmamış kısımlar var mesela Yurtta Sulh Konseyi kimdir? Bunu bir paranoyaya dönüştürmeden bütün kara kutuların üzerine gidilmesi gerektiğimi düşünüyorum."