Obama da saldırıyı kınadı

ABD Başkanı Barack Obama, Hakkari'deki hain saldırıyı kınadı.

19 Ekim 2011 Çarşamba, 15:49
Abone Ol google-news

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Obama, ''ABD, en yakın ve güçlü müttefiklerimizden biri olan Türkiye'ye karşı bu sabah yapılan acımasız terörist saldırıyı şiddetle kınamaktadır'' ifadesi kullanıldı.

Açıklamaya göre, Obama, Amerikan halkı adına şehitlerin aile ve yakınları ile tüm Türk halkına başsağlığı diledi.

ABD'nin, PKK'nin terör tehdidini mağlup etmek ve Güneydoğu'daki tüm insanlara barış, istikrar ve refah getirmek için Türk hükümetiyle güçlü işbirliğine devam edeceğini belirten Obama, ''Diğer halklar gibi Türk halkı da barış, güvenlik ve itibar içinde yaşamayı hak ediyor. Onlar hak ettikleri geleceğin peşinden giderken, ABD de bir müttefik ve dostları olmaya devam edecek'' dedi.

 

Mark Toner: Terörle mücadele işbirliğini kesinlikle artırmaya çalışacağım

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, ABD'nin Türkiye ile terör örgütü PKK'nın ''izinin sürülmesi için terörle mücadele işbirliğini kesinlikle artırmaya çalışacağını'' söyledi.

Toner, günlük basın toplantısında Hakkari'deki hain saldırıyla ilgili soru üzerine, ABD Başkanı Barack Obama'nın açıklamasında bu acımasız terörist saldırıyı şiddetle kınadığını hatırlatarak, Türk halkı ile dayanışma içinde olduklarını söyledi.

''Hakkari'de yaşanan saldırıyı mümkün olan en sert biçimde kınıyoruz'' diyen Toner, PKK'yı kastederek, ''şiddet olaylarında 1990'lardakine kıyaslanabilir düzeyde rahatsız edici artış gösterdiklerini'' kaydetti.

Toner, saldırıyla ilgili ''en derin üzüntülerini'' ileterek, ''PKK terörüyle mücadelede NATO müttefiki Türkiye'nin yanında, Türk halkıyla da dayanışma içinde olduklarını'' kaydetti.