Obama ve Putin'le Gazze'yi konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Her iki görüşmede de İsrail ile Filistin arasındaki gerilim ele alındı.

16 Kasım 2012 Cuma, 19:13
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazze'deki gerilimin tırmanışa geçmesi akabinde bu akşam ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erdoğan Obama görüşmesinde her iki lider de mevcut gerilimin, hem Filistin'le ilgili barış sürecini hem de bölgeyi olumsuz etkilemesinden endişe duyduklarını belirttiler.  Liderler, mevcut gerilimin daha da artmaması için taraflar arasındaki çatışmanın ivedilikle durdurulması gerektiği hususunda mutabakat sağlarken, ateşkes sağlamak için gerekli temaslarda bulunacaklarını ifade ettiler.

Putin'le de Gazze'yi konuştu

Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede İsrail ve Gazze arasındaki gerilim ele alındı.

Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, "Bu akşam da sayın Obama ile bir telefon görüşmem olacak, kendisiyle de bunları paylaşacağım" demiş, Gazze'ye gitmeyi düşünmediğini söylemişti.

ERDOĞAN'IN BUGÜNKÜ AÇIKLAMALARI

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Erdoğan, 2008 yılı öncesinde de Suriye-İsrail arasındaki barışa Türkiye'nin aracı olduğu dönemde, 5 fasıl görüşme düzenledikten sonra adeta işi bitirme noktasına geldikleri anda bir-iki gün içinde ne olup bittiği anlaşılmadan İsrail'in yine Gazze'ye saldırıda bulunduğunu anlattı.

O saldırıda da 2008 yılı seçimlerinin yaklaştığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
''Bin 500 Gazzeli'yi o zaman şehit etmişlerdi, 5 bin civarında yaralı vardı. Şimdi yine bir seçimin arifesindeler. Önümüzdeki ay orada da bir seçim söz konusu. Bu seçimin öncesinde şimdiki malum yönetim, yine böyle bir saldırıyı düzenlemek suretiyle Gazze'deki o masum insanları kendine göre uydurduğu gerekçelerle vurma yoluna gitmiştir. Şu anda dünyada malum egemen güçler, burada yine faturayı Gazze halkının, oradaki direnişlerin, kendilerine kesme gayreti içerisine giriyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak, Gazzeli kardeşlerimizin, oların haklı davasının yanındayız, onların haklı davasının yanındayız. Nitekim bu akşam da sayın Obama ile bir telefon görüşmem olacak, kendisiyle de bunları paylaşacağım. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği'nden görüşme talebinde bulunduk, onunla da görüşebilirsem görüşeceğim. Rusya Federasyonu Başkanı sayın Putin'den şu anda arkadaşlarım randevu talebinde bulundu, kendileriyle de görüşeceğim.''

''Müşterek bir açıklamayı Mısır Cumhurbaşkanı ile yapacağız''

Başbakan Erdoğan, yarın da Mısır'da bazı temaslarda bulunacağını anlatarak, şunları söyledi:

''Bizim toplantımızla da bu bir tevafuk oldu. Orada da sayın Mursi ile birlikte değerlendirmemizi yapıp, müşterek bir açıklamayı Mısır Cumhurbaşkanı ile yapacağız. İsrail şu ana kadar attığı yüzlerce füze ile hala kendisini savunma yaftası içine giriyor. 'Kaç tane ölüm var?' diye sorun bakalım. Söyleyecekleri, 3 tane ölü var. Ama öbür tarafta ne var? Şu ana kadar 21 ölüm vakası ve 100'ü aşkın yaralı var. Tabii oradaki tahribatlar ayrı bir konu. Hala bu saldırıları, vahşi tutumunu da devam ettiriyor. Temenni ederim ki, gerek BM Güvenlik Konseyi alacağı kararla gerekse dünyadaki egemen güçler takınacakları tavırla İsrail'in bu saldırgan tutumunu sona erdirir.''


Erdoğan, bir gazetecinin, ''Bu konu, İsrail ile ilişkileri nasıl etkileyecektir?'' sorusu üzerine, ''Bizim zaten ilişkilerimiz diye bir şey kalmadı ki, hangi ilişkiyi soruyorsunuz'' dedi.

''Gazze'ye gitmeyi düşünüyor musunuz?'' sorusuna Erdoğan, ''Şu anda programımda öyle bir şey yok'' yanıtını verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin, ''Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın 'Türkiye ve İsrail'in facianın veya saldırıların durdurulması konusunda görüşmesi lazım' yönünde bir açıklaması oldu'' hatırlatması üzerine, ''İsrail ile kim görüşecek? İsrail ile şu anda görüşebilecek en ideal yer, BM Güvenlik Konseyi'dir. Onların görüşmesi lazım. Bir de İsrail ile münasebetleri yerinde olan ülkeler görüşmelidir. İsrail ile görüşme noktasında herhangi bir bağlantımız yok'' diye konuştu.