OECD'nin G7 ülkeleri için ara dönem raporu

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) baş ekonomisti Pier Carlo Padoan, deprem, tsunami felaketi ve nükleer krizle mücadele eden Japonya hariç G7 üyesi ülkelerde, ekonomik büyümenin güç kazanmakta olduğunu bildirdi.

05 Nisan 2011 Salı, 12:07
Abone Ol google-news

Merkezi Paris'te bulunan OECD'nin ara dönem raporunu açıklayan Padoan, ABD, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve Kanada'da ekonomik büyümenin bu yılın ilk çeyreğinde tahmin edilenden daha yüksek olacağını ifade ederek, yılın ikinci çeyreğinde de ABD, Fransa ve Kanada'da aynı eğilimin devam etmesinin beklendiğini vurguladı.

Padoan, bu yılın ilk yarısında Japonya dışında G7 üyesi ülkelerin ekonomik büyümelerinin yıllık bazda yüzde 3 seviyesine ulaşabileceğini ifade ederek, özel sektör yatırımlarının hız kazanması ve ticaretin desteklediği toparlanma ile birlikte büyüme için görünümün tahmin edilenden daha iyi olduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz aylarda pek çok ülkenin istihdam piyasasındaki durumunun bir parça toparlanmasına karşın OECD Bölgesi'nde işsizlik oranının hala yüksek kalmaya devam ettiğine dikkati çeken Padoan, emtia fiyatlarında olası bir artışın enflasyon beklentilerini yukarı yönlü itebileceği uyarısında bulundu.

OECD baş ekonomisti Padoan, problemler arasında Avro Bölgesi'ne üye ülkelerin borç krizi, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki yönetim karşıtı gösterilerin etkisiyle artan petrol fiyatları ve bazı ülkelerin emlak piyasalarında görülen kırılganlık bulunduğunu belirttti. Padoan, ''Bugün büyüme için görünüm bir kaç ay öncesine göre çok daha iyi. OECD bölgesinin genelinde büyüme perspektifi daha yüksek ve toparlanma kendi kendini idame ettirebilir hale geliyor. Bu, mali veya parasal desteğe daha az ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor'' dedi.

Padoan, Japonya'da geçtiğimiz ay meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin ekonomik etkisini belirlemek içinse henüz çok erken olduğunu vurguladı. Padoan, bu nedenle OECD'nin ara dönem raporunda Japonya'ya ilişkin büyüme tahmini yer almadı.