Okullarda tablet bilgisayar dönemi başlıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, okullarda tablet bilgisayar dağıtacaklarını belirterek, "Sınıflarda akıllı tahta dönemini başlatıyoruz" dedi.

Yayınlanma: 13.12.2011 - 17:04
Abone Ol google-news

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçesi üzerinde konuştu. Konuşmasında Nasreddin Hoca'dan da örnek veren Bakan Ergün, şöyle dedi: "Bugün Türkiye yıllık 140 milyar dolara yakın ihracat yapan ve bu ihracatının da yüzde 95'i de sanayi ürünlerinden oluşan bir ülkedir. Bizim ülke olarak rekabet gücümüzü ucuz hammadde, ucuz işgücü veya ucuz enerjide aramak gibi şansımız yoktur. Böyle bir tavır Nasreddin Hoca'nın yaptığı gibi bodrumda kaybetmiş olduğu anahtarı aydınlıkta diye dışarıda aramasına benzer."

Bakan Ergün, önümüzdeki yıldan itibaren her yıl yurt dışında yaşayan bilim adamlarını bir araya getiren bir kurultay düzenleyeceklerini de açıkladı.
 

Çocuklara tablet bilgisayar

Okullarda tablet bilgisayarlar dağıtılacağını açıklayan Bakan Ergün, "Bütün çocuklarımıza okullarda tablet bilgisayarlar dağıtacağız ve sınıflarda akıllı tahta dönemini başlatıyoruz. Bu tabletlerin ve akıllı tahtaların Türkiye'de üretilmesini sağlayarak da bu sektörlerde üretim ve istihdam imkanlarını genişletmiş bu teknolojinin ülkemizde güçlenmesini sağlamış olacağız" dedi. Ergün, önümüzdeki dönemde bütün şehirlerde bilim merkezleri kurmayı hedeflerini de söyledi.
 

TÜBA

Türkiye Bilimler Akademesi (TÜBA) konusundaki eleştirilere de Bakan Ergün, şöyle yanıt verdi: "TÜBA 1993 yılında KHK ile kuruldu. Hükümet kurdu TÜBA'yı. Tansu Çiller'in başbakanlığında Sayın Erdal İnönü'nün başbakan yardımcılığında. Buradaki sembol isim Erdal İnönü'dür. Kendisini rahmetle anıyorum. Eminim TÜBA'nın kurulmasında da öncülüğü kendisi yapmıştır. İyi de yapmış. Yalnız kurulurken nasıl kurulduğuna bakalım. Başbakan'a bağlı. Başbakan akademi yönetimiyle ilgili yetkilerini gerektiğinde bir bakan eliyle yönetir. Şimdi bu kalktı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı hale geldi. Başbakan'a bağlı olmak bilimsel, idari ve mali özerkliğe aykırı bir durum değilse o zaman da olmadığı gibi bugün de değildir. Bugün Başbakanlığa bağlı olması bilimsel mali ve idari özerkliğini ortadan kaldırmadı."

"Eğer biz TÜBA'ya dokunmasaydık, TÜBA'dan haberi olan bile yoktu" diyen Ergün, "Şimdi Allah'tan birçok insanın TÜBA'dan haberi oldu" dedi.

'Belediye otobüs şoförünü getirip TÜBA üyesi yapacak hali yok'

Kanun Hükmünde Kararname ile TÜBA üyeliğine seçimi 3 kanala ayırdıklarını ifade eden Bakan Ergün, şöyle devam etti: "Bir; mevcut kanal TÜBA'nın kendisinin seçeceği üyeler. İkinci kanal TÜBİTAK Bilim Kurulu'nun seçeceği üyeler. Üçüncü kanal YÖK Genel Kurulu'nun seçeceği üyeler. Aynı nitelikteki üyeler arasından üç ayrı kanaldan TÜBA üyesi seçeceklerdir. Nitelikler değişmeyecektir. Belediye otobüs şoförünü getirip TÜBA üyesi yapacak hali yok. İkinci yaptığımız değişiklik başkan seçimi konusundadır. Başkan, TÜBA Genel Kurulu'nun bir adayı seçip Başbakan'a göndermesiyle ve Başbakan'ın onu atamasıyla oluyordu. Biz TÜBA üyelerinin önüne şunu koyduk, üç üye seçin. Üç aday, üç aday belirleyin, Başbakan'ın önünde de üç adaydan birisini TÜBA Başkanı olarak atama inisiyatifi bulunsun. Eğer Başbakan'ın onayı önemli değilse o zaman niye Başbakan'a gidiyor üyenin atanması. Başbakan'ın onayı önemliyse 3 tane adayın Başbakan'ın önüne gitmesi daha doğru bir yaklaşım olmaz mı? Üçüncü konu asil üyelerin yaşını 70'ten 67'ye indirdik. Değişim biraz daha hızlansın diye."


En Çok Okunan Haberler