‘Önceliğimiz skor değil hizmet’

Ürgüp’te iki dönem belediye başkanlığı görevini yürütmesinin ardından yerel siyasete ara veren ancak “Ürgüp’ün yıldızı yeniden parlamalı” diyerek CHP’den aday olan Bekir Ödemiş, yeni döneme ilişkin projelerini Cumhuriyet’e anlattı.

26 Aralık 2018 Çarşamba, 22:47
Abone Ol google-news

 

Ödemiş, “Yapılmayanları tekrar yapacağız, aradan geçen zamanda dünyanın dönüşümüne uygun olarak Ürgüp’ü hazırlayacağız. Ürgüp çağın ilerisinde bir kent olarak İç Anadolu’da aydınlanmanın çoban ateşini yakacak bir kent merkeziydi ve yeniden o misyonunu sürdürecek” dedi.
CHP’li Ödemiş, Cumhuriyet’in sorularını yanıtladı.  

-Neden yeniden aday olma ihtiyacı hissettiniz?

İki dönem Ürgüp’te görev yaptım. Ürgüp’te bir ihtiyaç gördüğüm için böyle bir göreve talibim. Zira Ürgüp, Kapadokya turizminin her zaman öncüsü olmuştur. Ürgüp bu öncü rolünü de bölgedeki diğer belediyelerle tecrübe ve bilgi paylaşımı olarak yerine getirmiştir.

-Ürgüp’te şu anki durumu nasıl özetlersiniz?

Ürgüp maalesef son 2 dönemdir, dünyada ve Türkiye’de sosyal ve kültürel bir merkez olma işlevini yitirdi. Ürgüp’ün yıldızı söndü dersek abartmış olmayız. Bizim bu dönemde üstleneceğimiz misyon, bu yıldızı yeniden parlatmak olacak.

-İki dönem Ürgüp neden sizi seçti?

Ben yerel yönetimler düzeyinde 2014’te 5 bin aday adayına eğitim verdim. Derse başlarken, “belediye kelimesini kazıdığınızda altında insan yatar” derdim. Yaptığımız her işin varacağı nokta insandır. Yaptımız işlerde kaynakları kişisel hesaplar olmadan oranın halkı için harcadığımı bilirler ve güvenirler. O yüzden de yerel seçimlerde parti ayrımı gözetmeksizinÜrgüplüler bana oylarını verirler. Bana parti diye bakmazlar. Ödemiş bizim evladımız diye bakarlar.

-Seçimde oy hedefiniz nedir?

Geçmişteki her seçimde yüzde 50 ile hemşehrilerimiz bizi bu göreve getirdi. Ama ben hiçbir zaman rakamsal bir değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Buradaki önceliğimiz skor değil. Sonuçta 1 oyla da kazansak, bin farkla da kazansak bizim yapacağımız bellidir.

-Yeni döneme ilişkin projeleriniz nelerdir?

Ürgüp’teki en önemli sorun kentin yeniden yenilenmesi. Ürgüp bir butik ilçedir. Orasını çok fazla modernleştirmeden, aslına sadık kalarak yenilememiz lazım. Bir kentsel yenileme şart ama bu kentsel yenilemenin büyükşehirlerdeki gibi kazı-kazık çak olarak anlaşılmaması gerekiyor. Mahalleleri hızla yenileyerek mutlaka dokusuna zarar vermeden, orada var olan soyut-somut tüm değerleri koruyarak, gelecek nesillere aktarmak ve gelecek misafirleri ağırlayabilecek bir şekilde düzenlememiz lazım.

Bölgenin turizm potansiyeli

Atatürk’ün de dediği, ‘Bizim tarihimiz Anadolu’nun tarihidir’, bize bırakılan bu mirası çok iyi korumalıyız. Mozaik kazıları. Dünya Mozaik Yolu Derneği var. Ürgüp’ü de buraya üye yaparak, dünyaya mozaik şehir olarak tanıtmak istiyoruz. Paris-Dakar Rallisi bizim dönemimizde oradan geçerdi. Dizi çalışmalarına büyük destek verirdik ve ciddi tanıtım imkanı olurdu. Ürgüp adeta bölgenin amiral gemisiydi. Ama bu özelliğini yitirdi. Amacımız Ürgüp’ü dünya turizminde hak ettiği yere getirmek.

Şarapçılığı çok önemsiyorum. TEKEL Şarap Fabrikamız vardı bizim. Sadece Ürgüp’e değil, bölgedeki bütün üzüm üretimi orada değer kazanırdı. Şarap fabrikası kapatıldı. Bu şarabı da üretebilecek bir doğa ve kültür turizmi potansiyeli varken. Çok entresan, bizim bağcılık ve şarapcılık olmasına rağmen şarap tüketimi çok azdır. Kimsenin de şarapçı olduğu yok yani. Bunlardan çekinmemek gerekiyor.