Online gizlilik artık bir hayal mi?

Çoğumuzun online gizlilik konusunda endişesi bulunuyor ve genellikle bu konu hakkında ne yapacağımızı bilmiyoruz.

19 Kasım 2014 Çarşamba, 09:43
Abone Ol google-news

Amerikada yapılan bir ankette, on Amerikalıdan biri, kişisel bilgilerinin kontrolünün kendilerinde olmadığını, şirketler tarafından nasıl toplandığını ve ne amaçla kullanıldığını bilmiyor. Ve hükümetten daha çok kurumsal Amerikan şirketlerinden endişe duyuyorlar.

Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve Tumblr gibi sosyal ağ sitelerini kullananların %80’ı, onların bilgilerine erişmek isteyen işletmeler ve reklam verenler için endişeleniyor. %70’i ise federallerin de aynı şeyi yaptığından endişe duyuyor.

Anket, Edward Snowden‘in NSA‘in gizli dosyalarını sızdırmasının ardından devletin gözetlemesi hakkındaki kamuoyu algısını test eden serinin bir parçası. Katılımcıların %61’i online olarak gezerken daha fazla kimliksiz olmayı, %24’ü bunu yapmanın kolay olduğunu söylüyor.

Ayrıca katılımcıların %88’i, doğru olmayan bilgilerin silinmesinin internete yayıldıktan sonra zor olduğunu belirtiyor.

Çoğu katılımcı başka insanlarla iletişime geçmenin en güvenli yolunun eski tarz, kablolu telefon gibi iletişim araçlarını kullanmak olduğunu söylüyor. Amerikalıların yarısı, cep telefonları hakkında ve sadece %15’i aynı şeyleri sosyal medya hakkında düşünüyor.

 

Disleksi Olanlar İçin Özel Bir Font