Otizm kardeşler arasında yaygın

ABD ve Kanada'da otizimli kardeşi olan 664 bebeğin incelendiği bir araştırmada, bebeklerin neredeyse yüzde 19'unda otizm hastalığının geliştiği belirtilerek, erkekler için riskin daha yüksek olduğu vurgulandı.

16 Ağustos 2011 Salı, 06:40
Abone Ol google-news

ABD ve Kanada'da yürütülen ve Amerikan Pediatri Dergisi'nde yayınlanan, otizmli kardeşi olan 664 bebeğin 3 yaşına kadar incelendiği bir araştırmada, bebeklerin neredeyse yüzde 19'unda otizm hastalığının geliştiği belirtilerek, erkekler için riskin daha yüksek olduğuna ve otizmli çocukların erkek kardeşlerinde bu hastalığın görülme olasılığının yüzde 27 olduğu vurgulandı.

The Independent gazetesinin yansıttığı araştırmada ayrıca, birden daha fazla otizmli kardeşi olan bebeklerde hastalığın oluşma riskinin yüzde 32'ye çıktığı vurgulanarak, otizmli çocukların beşte dördünün erkek olduğuna işaret edildi.

Araştırmada otizmin neden oluştuğunun bir gizem olarak kaldığı ifade edilerek, bu çalışmanın otizmin gelişiminde genetik faktörlerin kilit rol oynadığı görüşüne ağırlık kazandırdığı belirtiliyor.

Çalışmada yer alan bilim insanlarından Sally Ozonof, "Aileler sık sık diğer çocuklarının otizm olma riskinin ne kadar olduğunu soruyorlar ve şuana kadar cevaptan gerçekten emin olamıyoruz" dedi.

Ancak Doktor Ozonof, bazı ailelerde otizmin tekrarlanma olasılığının yüzde 18'den fazla olduğu bazılarında ise daha az olduğunu vurguladı.