Özcan'dan 'Kürtçe bölüm' mesajı

Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''Önümüzdeki yılın başında küçük bölümler de olsa iki üniversitemizde (Kürt dili ve edebiyatına yönelik) 2 bölüm açabiliriz'' dedi.

10 Ocak 2009 Cumartesi, 21:21
Abone Ol google-news

Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, tatilini geçirmek üzere geldiği Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki tarihi Asmazlar Konağı'nı gezdi. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan, Özcan, bir gazetecinin üniversitelerde Kürtçe eğitimine yönelik çalışmaları sorması üzerine, TRT 6'nın açılmasından çok önce Kürtçe eğitimi düşündüklerini söyledi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesini eğitim için en uygun yerler olarak gördüklerini belirten Özcan, şöyle konuştu:
''En iyi çözüm, uygulamaya dil öğrenimi iyi olan üniversitelerde başlanması. Bu nedenle iki üniversitemizde başlaması çok uygun olacak. Çünkü, dil öğrenimlerinde çok büyük tecrübeleri var. Bunun yanında ciddi problemler de var. Bu iş kolay değil. İnsanların hadi başlatalım demesiyle olacak türden bir iş değil. Bir defa öğretim üyesi yok. Kürtçe dili ve edebiyatında yüksek lisanlı doktorası olan insanlar çok az. Türk dili edebiyatı bölümünden ana dili Kürtçe olan 4 hocamız bize müracaat etti. Bu bizim için kaynak olabilir. Önümüzdeki yılın başında zannediyorum küçük bölümlerde olsa iki üniversitemizde 2 bölüm açabiliriz. Ama fazla değil.''

Yusuf Ziya Özcan, çalışmalar kapsamında Irak'ın Erbil kentinde bir üniversite rektörünün de kendilerine müracaat ederek yardımcı olacağını söylediğini, gerekirse yararlanabileceklerini kaydetti.