Philippe Entremont CRR'de

Ünlü piyanist, orkestra şefi Philippe Entremont, 14 Nisan akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda konser verecek.

12 Nisan 2011 Salı, 09:51
Abone Ol google-news

20. yüzyıl klasik eserlerini yorumlamadaki üstün performansı ile çağdaşlarını geride bırakan piyanist, şef, akademisyen Phillippe Entremont klasik müzik tutkunlarına özel bir konserle 14 Nisan’da CRR’de sahneye çıkacak. Sanatçı Beethoven ve Chopin’den eserler seslendirecek.

Phillippe Entremont; 6 yaşında annesinden piyano dersleri almaya başladı, 12 yaşındayken Harriet Cohen Piano Ödülü aldı, 15 yaşında oda müziği alanında, 16 yaşında piyano alanında ödül kazandı. 18 yaşında New York’taki Carnegie Hall’da Jolivet’s Piano Concerto ve Liszt’s Piano Concerto No.1 eserlerini üstün bir performans ile yorumlayarak uluslararası alanda dikkatleri üzerine çekti. Piyanist olarak 5 kıtada en büyük konser salonlarında sahne alan Phillippe Entremont, dünyanın önde gelen orkestralarıyla ve pek çok festival ve etkinlikte sahneye çıktı.

1967 yılında orkestra şefliği yapmaya da başlayan sanatçı, 1976’da Viyana Oda Orkestrası Daimi Şefliği’ni üstlenen Entremont 30 yıl bu görevde kaldı. Sanatçı ayrıca 1980 yılında New Orleans Senfoni Orkestrası’nın 1985 yılında Denver Senfoni Orkestrası müzik direktörlüğü görevini yürüttü. 1988 den 1990 ‘a kadar Paris’teki Orchestre des Concerts Colonnes’nin şefliğini üstlendi. 1993 yılında Hollanda Oda Orkestrası’nın şefi oldu.

Akademisyen olarak oldukça yoğun bir programı beraberinde yürüten Entremont,  Ravel Akademi’nin başkanlığı ve Amerikan Fontainebleau Konservatuarı direktörlüğü görevini de yürütmektedir. Sanatçının müzik kayıtları Grand Prix du Disque ve the Netherlands Edison ödüllerini kazandı.