"Polis karakollarında neden Zaman gazetesi var? "

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e, "Polis karakollarında ve Emniyet şubelerinde neden Zaman gazetesi var? Abonelik söz konusu değilse Zaman gazetesi karakol ve Emniyet şubelerinde bedava mı dağıtılmaktadır" diye sordu.

02 Ağustos 2011 Salı, 09:09
Abone Ol google-news

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, TBMM Başkanlığı'na İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Polis karakollarında ve Emniyet şubelerinde neden Zaman gazetesi olduğunu merak eden Güler, "Basında çıkan haberlere göre kamuoyu, polis karakollarında ve Emniyet Genel Müdürlüğü şubelerinde, Zaman gazetesinin günlük olarak bulundurulduğunu bilmektedir. Bir cemaatin yayın organı olarak tanınan bu gazetenin, siyaset dışı bir yer olması gereken polis karakollarında ve Emniyet şubelerinde bulundurulması, açıklanmaya muhtaç bir durumdur" dedi.
 

"Bedava mı dağıtılıyor"

CHP'li Güler, İçişleri Bakanı'na şu soruları yöneltti:

"Zaman gazetesine tüm birimlerinde bulundurulmak üzere birden fazla nüsha için Emniyet Genel Müdürlüğü toptan mı yoksa karakollar ve şubeler kendileri mi abone olmuşlardır? Abone ücreti hangi birim tarafından ve ne süreyle ödenmektedir?
Abonelik söz konusu değilse, Zaman gazetesi karakol ve Emniyet şubelerine bedava mı dağıtılmaktadır? Öyleyse bu dağıtıma nasıl, neden ve hangi birimce izin verilmiştir?
Abonelik ve dağıtım söz konusu değilse bu gazete yöneticiler ya da polis memurları tarafından satın alınarak mı hizmet birimlerinde bulundurulmaktadır? Böyle bir uygulamaya hangi makam hangi gerekçeye dayanarak izin vermektedir?
Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki hizmet birimlerinde Zaman gazetesinin yaygın bulunduruluşuna benzer biçimde bulundurulan başka gazeteler var mıdır, varsa hangileridir?

Ulusal basında günlük olarak yayımlanan ve siyasi-ideolojik tercihleri açık olan Aydınlık, Evrensel, Birgün gibi saygın gazetelerin de Emniyet Genel Müdürlüğü hizmet birimlerinde yaygın bulundurma işlemine dahil edilmesi düşünülüyor mu?"