Polis saldırılarla ilgili bir şüpheliyi sorguluyor

ABD'nin New York kentinde biri İslam merkezi olmak üzere 4 binaya düzenlenen molotofkokteylli saldırılarla ilgili polisin bir şüpheliyi sorguladığı bildirildi.

03 Ocak 2012 Salı, 20:02
Abone Ol google-news

Kentin Queens semtinin Jamaica bölgesinde yılbaşı gecesi düzenlenen saldırıların hedeflerinden biri olan İmam El Koey Vakfına ait camide düzenlenen basın toplantısında konuşan New York Emniyet Müdürü Raymond Kelly, molotofkokteylli saldırılarla ilgili olduklarına inandıkları bir kişiyi yakaladıklarını ve zanlının sorgulamasının devam ettiğini söyledi.

Camiye New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ile gelen Kelly, şüphelinin, 4 saldırı dışında aynı gece düzenlenen başka bir saldırı da dahil olmak üzere toplam 5 molotofkokteylli saldırının faili olduğuna inandıklarını, erkek olduğu belirtilen şüphelinin arabasının olay yerlerinde kameralar tarafından tespit edildiğini bildirdi.

Kelly, saldırıların kapsamlı bir şekilde soruşturulduğuna değinerek, bu tür saldırıları yapanların adalete teslim edileceğini, kendilerinin de bunu sağlamak için tüm kaynaklarını kullanacaklarını vurguladı.

New York Belediye Başkanı Bloomberg de saldırıları kınayarak ''Bu saldırıların nefret suçu olup olmadığı ortaya çıkacak ama ne olursa olsun biz bu tür saldırılara bu kentte hoşgörü göstermeyiz. New York'ta bu tür saldırıların sayısı çok az, ama bir tanesi bile bizim için çok'' diye konuştu.

Kimsenin yaralanmadığı ancak binalara hasar veren saldırıları soruşturan New York polisi saldırıların, nefret suçu kapsamında değerlendirilebileceğini belirtmiş, molotofkokteyllerinin yapımında bir içecek firmasının plastik kahve bardaklarının kullanıldığını söylemişti.

New York'ta bir süredir Müslüman cemaat liderleriyle New York Emniyet Müdürü Kelly ve New York Belediye Başkanı Bloomberg arasında gerilim yaşanıyor.

Geçen hafta Bloomberg tarafından düzenlenen yıl sonu dinlerarası diyalog toplantısını, New York polisini Müslüman cemaate karşı ayrımcılık yapmakla, Bloomberg'i de kendilerini değil, polisi korumakla suçlayan 15 Müslüman lider boykot etmişti.