Polisin "orantılı" şiddeti: Beyin kanaması geçirdi

Neredeyse her gün yeni bir vakanın ortaya çıktığı polis şiddetine bir yenisi daha eklendi. Doğum yapan eşine ilaç almak için evinden çıkan Kerem Çiçek, polis karakolu önünde dövüldü ve beyin kanaması geçirdi.

18 Temmuz 2012 Çarşamba, 10:34
Abone Ol google-news

Yoğun bakım servisinde 5 gündür tedavisi süren Çiçek'in avukatı Murat Güzel, suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, "Müvekilinin durumu, 14 Temmuz'da Diyarbakır'da orantılı güç kullanıldığını söyleyen İçişleri Bakanı ve Diyarbakır Valisinin doğru söylemediğini gösteriyor" dedi.

Diyarbakır'da, 14 Temmuz'da BDP ve DTK'nin düzenlemek istediği ancak Valiliğin izin vermediği miting sırasında polisin tartaklaması sonucu beyin kanaması geçiren 25 yaşındaki Kerem Çiçek'in tedavisi Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde sürüyor.

Polis gözetiminde tedavisi süren Çiçek, dün avukatı Murat Güzel ile görüştü. Çiçek'in avukatı Güzel'e anlatımına göre olay şöyle gelişti:

Bir hafta önce doğum yapan eşine ilaç almak için evden çıkan Kerem Çiçek, olaylar nedeniyle Şehitlik semtindeki eczanelerin kapalı olması nedeniyle eve dönerken, Şehitlik karakolu önünde bekleyen polisler tarafından kimlik sorgusu için durduruldu. Polisler kimlik kontrolünü yaptıktan sonra hakaret edip Çiçek'i dövdü. Beyin kanaması geçiren Çiçek, polisler tarafından hastaneye kaldırıldı.

Diyarbakır Su ve Kanalizyasyon İdaresi (DİSKİ)'de mütteahit firması elamanı olarak çalışan Kerem Çiçek'in 5 gündür hastanenin yoğun bakım servisinde tedavisi sürerken, kapısında da polislerin beklediği öğrenildi.

Avukatı Murat Güzel, müvekilini hastanede ziyaret ederek, olay hakkında kendisinden bilgi aldığını ve ilgili polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Müvekilinin kendisini tartaklayan polisleri görse tanıyacağını söylediğini ve polislere eşine eczaneden ilaç almak için dışarı çıktığını söylemesine rağmen dövüldüğünü iddia eden Avukat Murat Güzel, "Polisler, ayrıca bilinci yerinde değilken müvekilime şikayetçi olmadığına dair bazı evraklar imzalatmıştır. Bu kanuna aykırıdır. Diyarbakır'daki olaylarda orantılı güç kullanıldığını söyleyen İçişleri Bakanı ve Vali'nin doğru söylemediği müvekilimin durumu ile net olarak ortaya çıkmıştır" diye konuştu.