Recep Tayyip Erdoğan AKP'den başlıyor: Tasfiye kapıda

Hürriyet gazetesi yazarı Murat Yetkin, 21 Mayıs’taki AKP'nin olağanüstü genel kuruluna dikkat çekerek tasfiyenin kapıda olduğunu iddia etti.

20 Mayıs 2017 Cumartesi, 09:33
Abone Ol google-news

Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yaptığı konuşmanın detaylarını mercek altına aldığı yazısında çarpıcı tespitlere yer veriyor. Yetkin'in yazısı şöyle: 

"Bu yeniden yapılandırma işleminin başlayacak olmasını Erdoğan’ın, “Bu pazar günü yapacağımız partimizin büyük kongresinden itibaren kendi inisiyatif alanımızda gençlere hak ettikleri yerleri vermeye kararlıyız” cümlesinden anlayabiliyoruz. Bu cümle epey bir süredir Ankara siyaset kulislerinde konuşulan bölük pörçük pek çok bilgiyi bir araya getirip anlam kazandıran bir özet aslında. Nasıl 16 Nisan referandumu bütün yürütme gücünü cumhurbaşkanında toplayarak onu Meclis ve yargı üzerinde ek yetkilerle donattıysa, bu ikinci aşama da o yetkileri kullanacak düzenek ve kadroları oluşturmaya hizmet edecek. Erdoğan artık partide, Meclis’te, hükümette ve cumhurbaşkanlığında gözünü siyasete kendisiyle açmış, kendisinden önce başka hiçbir siyasiye lider dememiş, yapmak istediği değişimleri fazla sorgulamadan şevkle uygulayacak yeni bir siyasetçi kuşağıyla çalışmak istiyor; işin aslı bu..."
Yetkin yazısının devamında ise Erdoğan'ın bu adımları atmaya 21 Mayıs AKP genel kurulunda başlayacağına işaret ederek, "Bu genel kurulda ortaya çıkacak parti yönetiminde ağırlığın, yukarıda saydığımız 'siyasete gözünü AK Parti’de, Erdoğan ile açan' kişilerde olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kişiler arasında halen aşina olduğumuz bazı bakanlar, parti yöneticileri hala olabilir. Ama onların da AK Parti ve Erdoğan öncesi bir siyasi geçmişi olmadığını göreceğiz. Belki son birkaç yıldır yaşanan çalkantılarda Erdoğan’a liyakatini kanıtlamış, tecrübelerini yeni kuşağa aktarıp geçiş sürecini yönetecek birkaç isim yine olacaktır. Tasfiye budur, ama yalnızca bununla sınırlı kalmayacaktır" dedi.

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz