Rezidans faciasında skandal detaylar

Mecidiyeköy'de Torunlar İnşaat'a ait rezidans inşaatında 10 işçiye mezar olan asansörün sorumlularından Emrah Acar, facianın yaşandığı asansörün sağa sola çarptırılarak durdurulduğunu anlattı. İnşaatın sahibi Aziz Torun, "Bundan 10 gün önce ben de aynı asansörü kullandım. Bunlar sektörel vakalar" demişti.

08 Eylül 2014 Pazartesi, 12:34
Abone Ol google-news

Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen Stadı’nın arazisine Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından, yapılan rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansör önceki akşam 32. kattan yere çakıldı. 10 işçi yaşamını yitirdi. İnşaatta asansör sorumlusu olarak çalışanlardan biri olan Emrah Acar, Vatan gazetesinden Çağdaş Ulus'a şunları anlattı:

FACİANIN YAŞANDIĞI İNŞAATTA FALİYETLER DURDURULDU

“Asansör raylı sistemle çalışıyordu. 37 katlı binanın 31’inci katına geldiğinde asansörün otomatik olarak fren sistemiyle durması gerekiyordu. Ancak 2 aydır ‘switch’ denilen durdurma mekanizması çalışmadığı için asansör raydan çıkıp 32. kata fırlamış. 32. katta bulunan tahtayı parçaladıktan sonra da hızla eksi 4’e çakılmış. Bu nedenlede feci şekilde can verdiler.”

'VARDİYAYI DEVRETTİM VE...'

Acar’ın anlattığına göre işe başlayalı beş gün olan ve kazada yaşamını yitiren Hıdır Ali Genç ’i üç gün önce ‘asansör sorumlusu’ yaptılar: “Ben akşamları eve giderken yerime o bakıyordu. Önceki akşam da 17.30’da vardiyayı devrettim. Siz de bilirsiniz ki 3 günlük adamın bu asansörden sorumlu tutulması normal değil. Biz iki aydır bu asansörün raydan çıktığını bildiğimiz için asansör raydan çıktığı zaman ‘acil stop’ düğmesine basarak asansörü sağa sola çarptırarak durdurmayı başarıyorduk. Hıdır’ı da acil stop düğmesine basması için uyarmıştım. Sanırım basamamış. Gerçi bassa bile yine durmamış olabilir. İki aydır asansörün durmasını sağlayan mekanizmanın çalışmadığını yetkililere söyledim. Dinlenilseydi bu facia yaşanmazdı.”

Tunceli Üniversitesi öğrencisi Hıdır Ali Genç babasını bekçilik yaptığı inşaatta bir ay çalışıp okul harçlığı kazanmak için işe gireli 5 gün olmuştu.

Polis facia yaşanan inşaatta sabaha kadar şiddet uyguladı-VİDEO

6 bin 720 lira ödeyip kurtulmuş

Gözü yaşlı işçiden polislere: Bırakın sesimizi duyursunlar

Facianın olduğu rezidanstaki işçilerin yaşam koşulları

10 can 200 bin etmiyor