Rum gazetesinden olaylara yorum: Beyinsizler!

Rum Politis gazetesi, önceki gün Kıbrıs Rum Kesimi'nin Limassol kentinde, Apollon Limassol ile Galatasaray bayan voleybol takımları arasında oynanan Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Kupası 2. tur rövanş maçında olay çıkaran Rumları, ''beyinsiz'' olarak niteledi.

10 Aralık 2011 Cumartesi, 17:20
Abone Ol google-news

Türk ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin bayan voleybol takımlarının karşılaştığı maçta yaşanan olaylara, bazı Rum gazeteleri sayfalarında yer verdi.

Polisin, maçta meydana gelen ''utanç verici'' olayların önceden planlanmış olduğunu düşündüğünü yazan Politis gazetesi, maçı izlemeye KKTC'den 35 Kıbrıslı Türkün de gittiğini belirtti.

Holiganizme dikkat çekerek, Rumların, maçı izlemeye gelen Kıbrıslı Türklere maytap attığına, polisin de buna göz yaşartıcı gazla yanıt verdiğine işaret eden gazete, maçta olay çıkaran Rumlar için ise ''beyinsiz'' ifadelerini kullandı.

Gerek maçın başlangıcında, gerekse sonunda gerilimlerin yaşandığını, tüm maç boyunca gerilimli bir atmosferin hakim olduğunu, maçın başlamasının üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra Apollon taraftarlarının, Galatasaray taraftarlarına tehditkar hareketlerde bulunduğunu, sahaya maytap ve başka yabancı maddeler attığını yazan gazete, polislerin ''kargaşa'' çıkarmaya çalışanları engellediğini, ayrıca sahaya giren 28 yaşındaki bir Rum taraftarı ise tutukladığını kaydetti.

Haberde, olayların sakinleştiği düşünülürken, maç sona ermeden önce Apollon taraftarlarının bulunduğu tribünde yeniden gerilim yaşandığı, polislerin, olayların büyümesini engellemek amacıyla yeniden göz yaşartıcı gaz kullanarak duruma müdahalede bulunduğu ve Rum taraftarları salonu boşaltmaya zorladığı yer aldı.

Gazete, gerilimin stat dışında da devam ettiğini, bazı fanatik Rumların polislere saldırdığını ve bir polis otosuna zarar verdiğini, bunun üzerine polislerin Rum takımının taraftarlarını dağıtmak için yeniden göz yaşartıcı gaz kullandığını yazdı.

Fileleftheros gazetesi de, ''Apollon-Galatasaray maçında yakışıksız davranışlar'' başlığıyla aktardığı haberde, polisin olaylar hakkında başlattığı soruşturmayı sürdürdüğü bilgilerine yer verdi.