Rum kesiminden mektup var

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Avrupa Birliği (AB) üyesi 26 ülkenin hükümet ve devlet başkanlarına, Türkiye'nin AB üyelik sürecine ve Rum tarafının tutumuna ilişkin mektup gönderdi.

25 Kasım 2009 Çarşamba, 09:59
Abone Ol google-news

Rum basın haberlerine göre Hristofyas, geçen hafta gönderdiği mektupta, "Türkiye'nin AB yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda Türkiye'nin üyelik sürecine karşı olduklarını" ifade etti.

Hristofyas, mektubunda, "Türkiye'nin AB yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini, aksi takdirde aralık ayının zarara uğramamış bir şekilde geçmesine izin vermeyeceklerini" kaydetti.

Hristofyas, mektubunda ayrıca, "Gümrük Birliği'nin yeni üye ülkelerle genişletilmesine ilişkin protokolün uygulanması da dahil olmak üzere, AB karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen Türkiye'nin tutumu nedeniyle Kıbrıs sorununda ilerleme olmadığını" da iddia etti.

Haberlerde, Kıbrıs Rum kesiminin, Hristofyas'ın mektubuyla birlikte tüm seçenekleri açık bıraktığını ve hiçbir şeyi ihtimal dışı bırakmadığı yorumu yapıldı.