Rusya, Kırgızistan'la askeri tesisleri konusunda anlaştı

Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri ile Rusya Silahlı Kuvvetleri yetkilileri, Kırgızistan'daki Rus askeri tesislerinin birleştirilmesi konusunda uzlaştı.

23 Eylül 2010 Perşembe, 08:28
Abone Ol google-news

Kırgızistan'ın geçiş hükümetinin Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı Asılbek Ormokoyev, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Valeriy Gerasimov'un başkanlığındaki askeri heyetin üç gündür Kırgız askeri yetkililerle yürüttüğü görüşmelerden sonra düzenlenen basın toplantısında, Rus tesislerinin birleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.
Ormokoyev, ilgili anlaşmayı 2011 yılının ilk çeyreğinde imzalamayı hedeflediklerini belirtti.
Gerasimov da anlaşmanın iki ülke silahlı kuvvetleri arasında işbirliği ve teknik yardımı da öngördüğünü kaydetti.

Kırgızistan'ın geçiş hükümetinin Savunma Bakanı Abibilla Kudayberdiyev, 12-13 Eylülde Moskova'ya yaptığı ziyarette, Rusya'dan, askeri tesislerini tek çatı altında toplamasını istemiş, Moskova'nın söz konusu tesislerin kirasını silah ve askeri teçhizat olarak karşılayabileceğini belirtmişti.

Rusya'nın, başkent Bişkek'e 20 kilometre mesafedeki Kant kentinde bir hava üssü, İssık-Kul gölü yakınında donanmaya ait bir araştırma eğitim merkezi, İssık gölü ve Celalabad kentlerinde birer sismik tesisi bulunuyor. Moskova, 866 hektarlık alan kaplayan üsleri için Kırgızistan'a yıllık 4,5 milyon dolar kira ödüyor.