Rusya'da BP'nin ofisine icra memuru baskını

Kuzey Kutbu'nun Rusya bölümündeki sahillerinde petrol sahalarını araştırma ihalesini dün ExxonMobil şirketine kaptıran BP'nin Moskova'da ofisleri bugün icra memurlarının baskınına uğradı.

31 Ağustos 2011 Çarşamba, 13:05
Abone Ol google-news

Görgü tanıkları, siyah elbiseli 15 görevlinin BP'nin Moskova merkezindeki binasına girerek mühürlediğini belirterek, icra memurlarının sabah baskınının gerekçesi konusunda bir bilgi vermediğini kaydettiler. Adı açıklanmayan TNK-BP ortaklığının azınlık hisseleri avukatlarından biri Reuters'a yaptığı açıklamada, baskının BP'nin Rusya'nın Kuzey Kutbu bölgesindeki petrol sahalarını araştırma ihalesini kaybetmesiyle ilgili açtığı davayla ilintili olduğunu savunarak, "Bize ofisi boşaltıp evde çalışma talimatı verildi. Binada icra memurlarıyla birlikte sadece üst düzey yetkililer ve avukatlar kaldı" dedi.

BP'nin Kuzey Kutbu rüyasını Exxonmobil bitirdi

Rus Rosneft petrol şirketi ve Amerikan Exxon şirketlerinin Kuzey Kutbu'nun araştırılmasıyla ilgili anlaşmayı imzalaması Exon'a devasa petrol yataklarının bulunduğu bölgeye erişimini sağlarken, BP'nin ise Kuzey Kutbu sahalarını işletme hayallerini ise sona erdirdi. Nitekim, BP daha önce Rosneft ile aynı projeyi geliştirme konusunda işbirliği anlaşması yapmış ancak bu işbirliği anlaşması iki şirket arasında ilkesel olarak varıldığı için dün ExxonMobil ile yapılan resmi imza töreninin ardından anlamını yitirmişti. Rus yetkililer BP'nin Moskova'daki merkezini 2008 yılında da basmış ve şu anda BP'nin CEO'su olan dönemin TNK-BP ortaklığı Başkanı Bob Dudley'i ülkeyi terk etmeye zorlamıştı.
 

BP açıklaması

İngiliz BP petrol şirketi, Rus icra memurlarının Moskova merkezlerine bugün yaptığı baskının Rusya'daki işleri üzerinde baskı oluşturma yönündeki çabanın bir parçası olduğunu savundu. BP Rusya temsilcisi Jeremy Huck, Rus İnterfaks ajansın yaptığı açıklamada, icra memurlarının Moskova'daki merkezlerinde arama yapmasının, "BP'nin Rusya'daki işleri üzerinde baskı oluşturma çabalarının bir parçası" olduğunu ileri sürdü.
Huck, aramanın Moskova merkezlerindeki çalışmaları "felç ettiğini" belirterek, icra memurlarının belgeleri kontrol etme işlemlerinin hafta sonuna kadar devam edebileceğini söyledi.