Sadr'dan silahlı direniş tehdidi

Iraklı Şii lider Mukteda Sadr, Amerikan kuvvetlerinin belirlenen tarihte ülkeden çekilmemesi halinde faaliyetini dondurmuş olduğu Mehdi ordusunu aktif hale getirerek silahlı direnişe tekrar başlama tehdidinde bulundu.

09 Nisan 2011 Cumartesi, 08:52
Abone Ol google-news

Iraklı Şii lider Mukteda Sadr'ın talimatıyla başkent Bağdat'ın doğusundaki Mustansıriye meydanında bu sabah düzenlenen gösteride, ABD protesto edildi.

Sadr taraftarı binlerce kişinin katıldığı gösteride, Sadr'ın bildirisi okundu. Sadr'ın yardımcılarından Hazım El Arci'nin okuduğu bildiride, Amerikan kuvvetlerinin 2011'in sonuna kadar Irak'tan tamamen çekilmesi istenirken, çekilmenin gerçekleşmemesi halinde Mehdi ordusunun tekrar aktif hale geleceği ve silahlı direnişin şiddetini artırmaya başlayacağı ifade edildi.

Sadr, bildirisinde, askeri direnişin yanında barışçı halk direnişini başlatacaklarını da kaydetti.

Sadr, ayrıca Irak halkının en büyük sıkıntısı olan yolsuzlukla mücadele edilmesini ve yolsuzluğun bir an önce bitirilmesini talep etti.

ABD ve İsrail aleyhinde sloganların atıldığı gösteride, "Halk, işgalcilerin ülkeden çıkarılmasını istiyor", "Amerika'ya hayır, Amerika Irak'ı terk et", "Halkın birliğine evet", "Yolsuzluğa hayır" sloganları atıldı.