Sağlam, kazanmaya odaklandı

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, 7 Mayıs Cumartesi günü yapacakları maça ilişkin, ''Futbolcu ve teknik direktör olarak 8 sene çalıştığım Beşiktaş ile yapacağımız maç, bizim için ayrı bir önem taşıyor'' dedi.

05 Mayıs 2011 Perşembe, 12:49
Abone Ol google-news

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, İpek İş Okulu'nda düzenlediği basın toplantısında, Bursaspor Kulübüne tarihindeki ikinci en büyük başarısını yaşatmak, ligi 3. sırada bitirmek adına kalan 3 maçı da galibiyetle kapamayı hedeflediklerini söyledi. Geçen hafta Kayserispor deplasmanında aldıkları kötü sonuç nedeniyle Beşiktaş maçının kendileri için daha da fazla önem kazandığını dile getiren Sağlam, sahaya çıkıp gerekli mücadeleyi sergileyeceklerini ve 90 dakika sonunda galip taraf olmak istediklerini kaydetti.

Sağlam, Beşiktaş ile gerek futbolculuk, gerekse teknik adamlık geçmişinin bulunduğunu anımsatarak, ''Futbolcu ve teknik direktör olarak 8 sene çalıştığım Beşiktaş ile yapacağımız maç, bizim için ayrı bir önem taşıyor. Benim açımdan duygusal bir maç olacak. Ancak Bursaspor'un menfaatleri benim için her şeyden daha fazla önemli. Kazanmaktan başka hiçbir sonucu düşünmediğim bu karşılaşmada iyi bir mücadele ve keyif veren bir futbol sonucu üç puan almak istiyoruz'' diye konuştu.

Beşiktaş'ın Ziraat Türkiye Kupası'nı kazanmak gibi ekstra bir hedefinin bulunduğunu anımsatan Sağlam, buna karşın siyah-beyazlı takımın sahaya 3 puan parolasıyla çıkacağını, ancak Bursaspor olarak tüm planlarının galibiyet üzerine kurulduğunu belirtti.
 

İki takım taraftarları arasındaki gerginlik

Ertuğrul Sağlam, iki takım taraftarları arasındaki gerginliğe de vurgu yaparak, gerek Bursaspor, gerekse Beşiktaş taraftarlarının, ''olay çıkar'' beklentilerini boşa çıkaracağına inandığını söyledi. Bursaspor'un geçen sezon Süper Lig şampiyonu olduğunu, taraftarlarının da Fair-Play Ligi'nin şampiyonluğunu kazandığını dile getiren Sağlam, şöyle devam etti:

''Biz geçtiğimiz sezon Süper Lig şampiyonu olurken taraftarlarımızın bizi desteklerden gösterdiği tavırlar ve söylemler neticesinde keyifle uzun bir aradan sonra Anadolu'dan bir şampiyon çıkartmıştık. Taraftarlarımız geçen sezon geriye düştüğümüz, mağlup olduğumuz maçlarda bile sadece bizi desteklediler. Bu sezon da ufak birkaç hadisenin dışında önemli olaylarla karşılaşmadık. Benim onlardan isteğim şu, ilk maçta istemediğimiz olaylar olmuş olabilir.

Hiçbir insan bu tür olaylara karışmak istemez. İki takım taraftarlarının da sağduyulu davranarak 'olay çıkacak' beklentilerini boşa çıkaracaklarını düşünüyorum. Bunu özellikle kendi taraftarlarımızdan istiyorum. Beşiktaş'ta 8 sene görev yaptığım için rakip takım taraftarlarından da böyle bir şeyi isteme hakkımın olduğunu düşünüyorum.''

Sağlam, geçen yıl şampiyon olurken gerek saha içindeki mücadele, gerekse taraftarların tribünlerdeki davranışları sayesinde bütün ülkenin sempatisini kazandıklarını kaydederek, ''Bursaspor markası önemli bir yere geldi ve saygınlık kazandı. O yüzden bu markaya ve saygınlığa zarar vermemek lazım. Önümüzdeki senede zirve yarışı içinde olacağız, Avrupa kupalarında oynayacağız. Onlardan şampiyon takımın şampiyon taraftarları gibi davranmalarını ve sadece takımlarını desteklemelerini istiyorum'' diye konuştu.
 

Rezizyon söylentileri

Bir gazetecinin, ''Kayserispor maçı sonrası basın toplantısında maç ile ilgili konuşmadınız. Tavrınız gazetecilere miydi'' sorusuna Sağlam, ''Bazen susmak konuşmaktan çok daha fazla şeyler ifade edebilir. O ortamda konuşmamanın hem bizim açımızdan hem de takımımız açısından faydalı olacağını düşündüm'' yanıtını verdi. Ertuğrul Sağlam, ''Gelecek sezonla ilgili takımda ciddi revizyon yapılacağı düşünülüyor. Bu revizyon söylentileri oyuncularınızın motivasyonunu düşürmüş olabilir mi'' sorusunu ise şöyle yanıtladı:

''Oyuncularımızın bizleri, taraftarları tatmin etmeleri gerekir. Bizim, takımın içinde bulunan hiçbir oyuncumuzun iyi niyetinden şüphemiz yok. Bazen iyi, bazen de kötü performans sergileyebiliyorlar ama futbolcularımın karakteri ve sorumluluk bilinciyle ilgili şüphemiz olmaz. Hataları herkes yapıyor. Bu sene ayrıca bizim için çok uzun oldu. Senede 25 maç ortalamasıyla oynayan oyuncularımız 40 maça çıktılar, ki bu da olumsuzluk oluşturdu. Bursaspor tarihinin en iyi ikinci neticesine bu kadar yakın olmak da bizim için çok önemli. Bundan daha iyisini de inşallah önümüzdeki sene yaparız.''

Sağlam, Ömer Erdoğan ve Ozan İpek'in kart cezaları, Sercan, Insua ve Ivankov'un sakatlıkları nedeniyle Beşiktaş maçında forma giyemeyeceğini sözlerine ekledi. Toplantının ardından Sağlam, okulda eğitim gören zihinsel engelli çocuklara tişört hediye etti.