Sakarya'daki IŞİD davasında karar

Sakarya'da, terör örgütü IŞİD'in üst düzey yöneticisi olduğu iddia edilen "Ebu Hanzala" kod adlı Halis Bayancuk'un da aralarında bulunduğu 5'i tutuklu 11 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı.

27 Haziran 2018 Çarşamba, 23:12
Abone Ol google-news

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Ayrıca duruşmada üç tutuksuz sanık ve avukatları ile yakınları hazır bulundu.

Bir sanığın avukatının mazeretinin reddine karar verilmesinin zapta geçirilmesinin ardından görüşünü açıklayan Cumhuriyet savcısı, bir önceki celsede verdikleri esas hakkındaki mütalaayı tekrar ettiklerini belirtti.

Halis Bayancuk, esas hakkındaki savunmasında, daha önceki duruşmalarda yaptığı savunmalarını tekrar ettiğini söyledi.

Mütalaada somut delil bulunmadığını savunan Bayancuk, “Emniyet ve istihbarat raporlarına göre cezalandırmam talep ediliyor. Olmayan bir şeyin olmadığını ispatlamaya çalışıyoruz, Sakarya’da örgütsel faaliyet yapıldığı iddia edilen yerde ‘sadece yemek yedik’ diyoruz ama kolluk ve savcılık ‘toplantı gerçekleştirildi’ diyor. ‘Demokrasi şirktir, demokrasiden uzak durun, insanları ateşe götürür’ demeye devam edeceğim.” şeklinde konuştu.

Bayancuk, hiçbir konuşmasında IŞİD’in propagandasını yapmadığını savunarak, tahliyesini ve beratını talep etti.

Tutuklu sanık Mustafa Yağbasa da daha önceki savunmalarını tekrar ettiğini dile getirerek, “Kur’an-ı Kerim ve sünneti örnek alıyorum. Bunun dışındaki hiçbir ideolojiyi kabul etmiyorum. Ehli sünnet çerçevesinde yaşamaya çalışan birisiyim. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

Tutuksuz sanık A.Ö. de daha önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, “Avukatımın yapmış olduğu ve yapacağı savunmaları kabul ediyorum. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmediklerini ifade ederek, tahliyelerini ve beraatlarını istedi.

Söz alan sanık avukatları da esas hakkındaki savunmalarında suçlamaları kabul etmediklerini dile getirerek, müvekkillerinin tahliyelerini ve beraatlarını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, “Anayasa’yı ihlal” suçuyla yargılanan, aralarında Halis Bayancuk’un da bulunduğu 7 sanığın, şartlar oluşmadığından ve yeterli delil elde edilemediğinden bu suçtan beraatına hükmetti.

Halis Bayancuk hakkında, “silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına hükmeden mahkeme heyeti, sanığa “örgüt propagandası” suçundan ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi. Heyet, örgüt propagandası suçundan verilen cezanın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı.

Sanık İsmail Helvacıoğlu’na “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, aynı suçtan Akman Öztürk, Enes Yılmaz, Ertuğrul Avcı, Faruk Karaaslan, Kadir Adamey, Mehmet Murat Usta, Muhammet Küçük, Mustafa Yağbasa ve Veli Avcı’yı 6 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırdı.

Bayancuk’un tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, İsmail Helvacıoğlu, Mustafa Yağbasa, Veli Avcı ve Enes Yılmaz’ın yurt dışı çıkış yasağı şartıyla tahliyesini karara bağladı.