Sakıp Sabancı Müzesi'nde 2012 kış sergileri

Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resmi sergisiyle eş zamanlı izlenecek olan "Karanlıkla Işığın Buluştuğu Yerde... Rembrandt ve Çağdaşları" sergisinde Hollanda sanatının en gelişmiş örneklerini izleyeceğiz.

30 Ocak 2012 Pazartesi, 20:30
Abone Ol google-news

“Herşeye rağmen” diyorum. İçinden nasıl çıkılacağı adeta bilenmezlerle dolu, kötü gerçekleri yaşayan  ülkemde  İstanbul’daki özel sanat müzelerinin sanat ortamına taşıdığı canlılığa neşeyle katılıyorum. Pera, Sakıp Sabancı, İstanbul Modern müzelerinin  geçmişleri henüz çok kısa. 2000’li yıllardan sonra sanat ortamında hep var genç müzeler.  Açtıkları süreli sergilerinin yanında koleksiyonlarının sergilendiği salonları, eğitime destek veren atölyeleri,  konferansları ve diğer etkinlikleriyle  sanat ortamını yaşayan müze özellikleriyle destekliyorlar .

Sakıp Sabancı Müzesi’nde şimdilerde izlenen “Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resmi” müzenin sadece üç salonuna yayılmış. Türk Resmini bilen bilmeyen herkes için rahatça gezilebilecek bir anlayışın sonucu gayet verimli bir çalışma.  Açıklama metinlerinin  anlaşılır ve öğretici  dili sunumun  eğitimsel yönüne  iyi bir destek.  Eserlerin konusal  dizilişleri gibi  kronolojik bütünlük de  aynı olguya denk düşmekte.  Gezerken izlediğim ilk öğretim çağı çocuklarıyla sürdürülen çalışmanın programlı olarak birçok çocuğa ulaştırılacağını öğrenmem ise  keyifli gezimin bir başka olumlu yönünü dolduruyor.

22 Şubat 2012 den sonra müzede binlerce kişiyi ağırlayacak olan Hollanda sanatı sergisi ise şimdiden heyecan verici!  74 tablo, 19 desen ve 18 objenin sergilenmesi olayı tüm boyutları ile ilgi çekici olacaktır. Sempozyumla, konferansla, eğitimsel olaylarla desteklenecektir sergi.  Yayın olarak -bir ihtimal de olsa-  tek yayında kalınmayacağını umarız. Birçok kişi alabilmeli hazırlanan kitaplardan, en azından İstanbul’da kapsamlı birer broşürle dönmeli  ziyaretçi öğrenciler. 

Rembrandt’ı, Vermeer’i, Hals’ı, Ruisdeal’i ve diğer çağdaşları izlemek ne hoş!  17.Yüzyıl Batı Resmindeki gelişmelerden haberdar olmak;  şehir hayatından , manzaradan, portreden, ölüdoğadan resimler görmek.  Öğrencilerimiz eserlerin  asıllarını izleme şansı bulacaklar, küçükler resim sanatıyla belki de bu şahaserleri izleyerek tanışacaklar. Sanat sever insanımız ve ilgi gösteren kesim bu hizmetten yararlanacak... Herşeye rağmen!