Saraya top için suç duyurusu

Kaçak Saray önünde topları alınan eylemciler suç duyurusunda bulundu.

25 Haziran 2015 Perşembe, 17:29
Abone Ol google-news

<video:304041>

Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde pazartesi günü piknik yapıp top oynamak isteyen Öğrenci Kolektifleri üyeleri korumalar tarafından uzaklaştırılarak topları alınmıştı. Üniversiteliler kendilerine müdahale ederek toplarını alan polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen Öğrenci Kolektifi üyeleri, 'Şimdi hesap sorma zamanı, #topumuzugeriverin' pankartı açarak kendilerinden alınan karpuz desenli topun fotoğraflarını taşıdılar. Grup adına konuşan Gökçe Ekin Baran, "Biz kaç gündür acılı bir aile olarak topumuzun peşine düştük. Bizim derdimiz burada çocuğun mutlu olması. Piknik yapmaya gittik, toptan haber alamadık. Ben bu saatten sonra piknikçi, atletli bir aile babası olarak, şu saatten sonra adliye kapılarında sürünmek istemiyorum. Avukatıma talimatımı verdim. Avukata emri kim verdi? Diyorlar, ben verdim" ifadelerini kullandı.

Yaptığı esprili konuşmanın ardından basın açıklamasını okuyan Baran, gerçekleştirdikleri eylemi herkesi gördüğünü ve duyduğunu belirterek "Milyonlarca dolar harcanarak, ormanlık bir alanı talan ederek inşa ettikleri, milletin sarayı dedikleri kaçak saraya piknik yapmak için gelen üniversitelilere nasıl müdahale edildiğini bilmeyen kalmadı. Bugün buraya topumuza sahip çıkmak için ve bizden çalınan herşeyin olduğu gibi topumuzu da geri istemek ve suç duyurusunda bulunmak için geldik" dedi. "Pikniğimize izin vermeyeceklerini biliyorduk, ama piknik için götürdüğümüz 2 liralık topumuza göz dikeceklerini bizde bilmiyorduk" diyen Baran, "Milyonların gözü önünde bir tane plastik topu gasp etti saray muhafızları. Onlar inatçıysa, biz daha inatçıyız. Onlar bir tane plastik topa kafayı takarsa, bizde takarız. Biz ki bir ağaç için ülkeyi ayağa kaldıran gençleriz, bir plastik top için sarayı uykusuz bırakırız" diye konuştu. Yapılan basın açıklamasının ardından Baran ve avukatı adliyeye girerek polis memurları ve Cumhurbaşkanlığı korumaları veya görevlileri hakkında 'görevi kötüye kullanma' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.