Sarraf tutuklandı, Halkbank açıklama yaptı

Rıza Sarraf'ın tutuklanmasının ardından Halkbank hisseleri yüzde 7,5 oranında düştü. Banka konuyla ilgili açıklama yaptı.

22 Mart 2016 Salı, 11:47
Abone Ol google-news


 

Türkiye’deki 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonların ismi olan ve tutuklandıktan 40 gün sonra tahliye edilen 33 yaşındaki İranlı iş adamı Rıza Sarraf, Miami’de 'İran yaptırımlarını baypas ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama' suçlamaları'ndan tutulanmasının ardından, Türkiye'deki Halkbank hisseleri yüzde 7,5'e yakın düşüş yaşadı.

Tutuklanan Rıza Sarraf hakkında çarpıcı gelişme

Halkbank, Rıza Sarraf'ın tutuklanması sonrası basında çıkan haberlerle ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada bankanın bu soruşturmayla herhangi bir ilgisi olmadığı söylendi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bugün bazı yayın organlarında ABD'de yürütülen bir soruşturma kapsamında Bankamızın adı da verilerek haberler yapılmakta ve asılsız tezviratlar üretilmektedir.

Söz konusu soruşturmayla Bankamızın herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bu kapsamda Bankamıza yönelik herhangi bir inceleme talebi bulunmadığı gibi Bankamız herhangi bir inceleme ya da soruşturmanın tarafı değildir. Bankamız bugüne kadar olduğu gibi tüm iş ve işlemlerini ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun bir şekilde yürütmektedir.

Açıklamanın ardından Halkbank hisseleri kayıplarının bir kısmının geri verdi. Açıklama sonrasında hisse yüzde 7 kayıpla 10,67 TL'den işlem gördü.