"Sayın Başbakan size 8 yıl verdik, çöpe attınız"

BBC, Hazro'da bir seçim kampanyasını haberleştirdiği bağımsız aday Leyla Zana'nın "Sayın Başbakan size sekiz yıl verdik ve siz onu çöpe attınız. Şansınızı kaybettiniz" sözlerine yer verdi.

11 Haziran 2011 Cumartesi, 11:32
Abone Ol google-news

BBC World televizyonu ve kuruluşun internet sitesinde yayınlanan röportajda Leyla Zana'nın seçimlerde bir kampanya yürütmesine gerek olmadığı öne sürüldü. Hazro'daki seçim kampanyasını izleyen, Zana'nın "efsane" statüsü dolayısıyla sandalyeyi garantilediğini iddia eden BBC, "Biz öyle bir halkız ki birine güvendiğimizde ona gerçekten şans veririz. Sayın Başbakan size sekiz yıl verdik ve siz onu çöpe attınız. Şansınızı kaybettiniz" sözlerine yer verdi. BBC haberi şöyle devam etti:

"Zana Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)'nin Kürtlerle yeni bir anlaşma için verdiği, birçok Kürdün sadece dillerini kullanma özgürlüğünde küçük iyileştirmeye yolaçtığını söylediği vaade atıfta bulunuyor.
Sayın Zana Sayın Erdoğan'ın iktidarı sırasında iyileştirmeler yapıldığını kabul ediyor, ancak yeterli olmadığını söylüyor ve 'Şimdi daha önce yaptığımızdan daha özgür bir seçim kampanyası yürütmek iyi. AKP'nin hiçbir şey yapmadığını söyleyemem ancak ikinci dönemlerinde durdular, onlar da rahata düştüler' diyor.

Türk halkının şimdi hapse girdiği döneme göre Kürt sorunu konusunda daha haberdar ve daha yumuşak olduğuna inanıyor. Ancak kendisi Türkler ordunun PKK'ya 1990'lardaki savaşı sırasında, birçoğu Hazro'da bulunan 3 binden fazla köyün boşaltıldığı sırada yapılan tüm kötü muameleleri tanımadıkça barışın olamayacağını iddia ediyor.

Zana, ayrımcılık sonrasına atıfta bulunarak 'Türkiye Güney Afrika'dan değişik' diyor ve 'Gerçeğin bulunması için kamuoyunda yeterli istek var. Burada bir gerçek ve uzlaşma komisyonunun etkili olacağına inanmıyorum' diye ekliyor."
 

Zana: Radikalleşen Kürt Gençliğine Dikkat

Birçok Kürdün AKP'den hayal kırıklığına uğradığını, ancak Güneydoğu'da bir zemin kaymasının olası görünmediğini dile getiren BBC, "PKK şiddet taktikleriyle düşman çekti ve AKP'nin muhafazakar, iş çevresi ağırlıklı yaklaşımı ona blok destek zemini yarattı" dedi.

BBC Leyla Zana'nın "Öcalan serbest bırakılmalı ve Kürt halkının öğretmeni olmalı" sözlerinden dolayı kendisine bir dava açıldığını, ancak önceki dönemden farklı olarak, şimdi sağlayacağı milletvekili dokunulmazlığının kendisini koruyacağını da savundu. BBC haberini "Zana'ya hiç acı çekip çekmediğini sordum. Çekmediğini bununu sağlıksız olacağını söyledi. Ancak genç Kürtler arasında giderek artan bir radikalleşmeye dikkat çekti" diye bitirdi.