"Seçim kaçınılmaz"

Belçika'da hükümetin istifasının kabulünün ardından Başbakan Yves Leterme, 5 aylık hükümetin devrilmesiyle erken seçimlerin hemen hemen kaçınılmaz olduğunu söyledi.

27 Nisan 2010 Salı, 17:45
Abone Ol google-news

Reuters ile mülakat yapan Leterme, bir hükümet partisinin görüşme masasından ayrılmaya karar verdiğini, erken seçimlerin hemen hemen kaçınılmaz olduğunu düşündüğünü söyledi.
Belçika Kralı 2. Albert, Flamanlar ve Valonlar arasında dil ile ilgili anlaşmazlığı gidermeye yönelik görüşmelerin başlatılamamasının ardından, bugün Leterme hükümetinin istifasını kabul etmişti. Kral 2. Albert'in Başbakanın 22 Nisan'da sunduğu hükümetin istifasını bugün kabul ettiği belirtilmişti.

Kral, Leterme geçen hafta istifasını sunduğunda, Flamanlar ile Valonlar arasında diyaloğun yeniden sağlanmasına çalışılması için biraz zaman tanınmasını istemiş, Fransızca konuşan Valon liberallerinin lideri Maliye Bakanı Didier Reynders, son bir şans olarak gösterilen bir uzlaşma komisyonunu görevlendirmişti.

Yves Leterme'in koalisyon hükümetinin Flaman üyeleri liberal Open VLD ve Hristiyan-demokrat CD&V partilerinin bugünkü müzakerelere katılmaması, çabaları boşa çıkardı.
İki toplum, özellikle Brüksel'in Flaman banliyölerinde Valonların dil hakları konusunda anlaşmazlıkları çözemiyor.