Sendikanın adı var

Soma’da işveren, çalışanları, anlaştığı sendikaya oy atmamaları durumunda işten çıkarmakla tehdit etmiş!

Yayınlanma: 22.05.2014 - 22:10
Abone Ol google-news

Soma’da yaşanan facia, sarı sendika gerçeğini bir kez daha ortaya koydu. Soma Kömür İşletmeleri’ndeki işçilerin, işveren tarafından belirlenen sendikaya oy atmaması durumunda işten çıkarılmakla tehdit edildiği öğrenildi. 5 ay önce gerçekleştirilen sendika seçimlerinde kendilerine verilen kapalı zarfları sandıklara atan işçiler, “Zarflarda kimin adının olduğunu, seçimleri kimin kazandığını bile bilmiyorduk. İşsiz kalmamak için oy attık. Sendika tamamen işveren sendikasıdır” dediler. Seçimlerden önce, sendikanın denetim görevini yapmadığını söyleyen madenci Volkan Akın’ın ise işten çıkarıldığı öğrenildi.

Akın, Soma Kömür İşletmeleri ve İmbat Madencilik’te örgütlü Türkiye Maden İş Sendikası’nın “işveren sendikası” olduğunu söylediği için, arkadaşlarına gözdağı verilmesi amacıyla işten çıkarıldığını söyledi.

Türkiye Maden-İş Sendikası’nın 4 yıl önce Soma Kömür İşletmeleri’nde örgütlendiğini ancak sendikanın hiçbir zaman görevini yapmadığını anlatan Akın, “İşveren 4 yıl önce bize ‘işyeri daraldığı için sendikayı getirelim daha çok saha alırız’ dedi. Ondan sonra Türkiye Maden-İş Sendikası’nı getirdiler. Sendika seçimi yapacaklarını söylediler. Hepimizi bir otobüse bindirip aynı askeri darbe dönemlerindeki gibi seçime götürdüler. Otobüsten inerken herkesin eline mühürlü zarfları verdiler ve sandığa atmamızı istediler. Oy vermeyenlerin işten atılacağını söylediler” dedi.

Yaşanan faciada, denetim yapmayan sendikanın sorumluluğu bulunduğunu da savunan Akın, “Sendikanın, işçinin sağlığıyla oynadığını söylediğim gün işten çıkarıldığımı öğrendim. Seçim öncesi yapılan bu uygulamayla, diğer işçilere de mesaj verilmiş oldu” diye konuştu.

Bazı arkadaşlarının da daha sonra işten çıkarıldığını bildirerek “Sendika işveren sendikacılığı yapıyor. İşçi güvenliği için hiç çalışmıyor. Bunu söylediğimiz için bizi işten çıkardılar. Sendika ile şirket kol kola girmiş. Şirketin Atabacası ocağına devlet bir kere gidip görsün. İnsanlar ocağa sürünerek giriyorlar. Sendika burada ne yapıyor? Asıl sorumlular işçileri susturmaya çalışanlardır” dedi.


En Çok Okunan Haberler