"Sesimize kulak verin"

Memur-Sen, IMF yöneticilerine, "Dışarıdakilerin sesine kulak verin" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kendi seslerine kulak vermeye çağırdı.

10 Ekim 2009 Cumartesi, 12:48
Abone Ol google-news

2009 Toplu Görüşmeleri'nin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine, meydanlara ineceğini açıklayan Memur-Sen, Güvenpark'ta bir basın açıklaması yaptı. Memur-Sen adına açıklamayı, Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul yaptı.

Tonbul, Memur-Sen'e bağlı sendikaların genel merkez ve Ankara şube yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda Memur-Sen üyesinin katılımıyla yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'a seslenerek, "Sayın Başbakan IMF toplantısında IMF yöneticilerine yönelik olarak "Dışarının sesine kulak verin" demişti. Biz de Sayın Başbakan'ın alanlardan yükselen Memur-Sen'in haklı sesine kulak vermesini ve Bakanlar Kurulu'nun ilk toplantısında Kamu İşveren Kurulu'nun dayatmasını bozarak Uzlaştırma Kurulu'nun kararları ışığında yeni bir değerlendirme yaparak kamu görevlilerinin yüzünü güldürmesini bekliyoruz." diye konuştu.

Kendilerine "Ambar boş" dendiğini anımsatan Tonbul, "Ambar boş ise kim ve kimler için boşaltıldı? Ambarın boş olmasına rağmen özel sektöre 54.3 milyar TL kaynak nereden bulundu? Kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kriteri getirilirken, bankalar nasıl yüzde 30'ların üzerinde kar yapabiliyor? Kamu görevlileri için 1 milyar TL ilave kaynak bulunmasının bütçe dengelerini bozacağı iddia edilirken, ekonomik paket bütçe dengelerini nasıl bozmuyor" diye sordu.

Tonbul, şöyle konuştu:
"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın IMF toplantısında yaptığı açıklama 'kaynak yok' ifadelerini yalanlamaktadır. Sayın Başbakan 'özel sektör için ilave kaynaklar aktarılabileceğini' duyurmuştur. Bu farklı açıklamalar Türkiye'nin iki ambarının olduğunu gösteriyor. Biri, kamu görevlilerine gösterilen boş ambar diğeri ise bankalara ve özel sektöre arz edilen, neredeyse taşmakta olduğunu düşündüğümüz dolu ambar. Bu da gösteriyor ki, istenirse kaynak bulunabiliyor. Bu, kamu çalışanlarından niçin esirgeniyor."

Memur-Sen olarak Hükümete, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın Bakanlar Kurulu'nca TBMM'ne sevk edileceği 17 Ekim 2009 tarihine kadar, "vakit geçmiş değildir" dediklerini dile getiren Tonbul, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Memur-Sen olarak, Kamu İşveren Kurulu'nun yanlış hesabının Başbakan'dan döneceğine ve değiştirileceğine inanıyoruz. .

Bundan dolayı bugün buradan Bakanlar Kurulu'nun başı olan Sayın Başbakanımıza sesleniyor ve çağrıda bulunuyoruz: Toplu görüşmelerin tamamlanmasından bu yana geçen süreçte elektrik fiyatlarının yüzde 10, yükseköğrenim harçlarının yüzde 8, tedavi katılım payı miktarlarının yüzde 33 ila yüzde 150 oranında arttırılması dikkate alındığında taleplerimizin ne kadar makul ve karşılanabilir olduğu görülecektir.

4+4 yüzdelik zam ve 30+30 TL ek ödeme verilmesi hem çalışanları memnun edecek hem de piyasayı canlandıracaktır."