Sevag Balıkçı mezarı başında anıldı

Batman'da vatani görevini yaparken, terhisine 23 gün kala er Kıvanç Ağaoğlu'nun tüfeğinden çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Şahin Balıkçı, ölümünün 3'üncü yıldönümünde Şişli'deki Ermeni Mezarlığı'nda anıldı. Anma törenine ailesi, yakınları sivil toplum kuruluşları ve Avrupa'dan gelen Ermeni diaspora temsilcileri katıldı.

24 Nisan 2014 Perşembe, 17:23
Abone Ol google-news
 
Anne Ani Balıkçı, baba Garabet Balıkçı tarafından mezara, üzerinde, 'Sevgili oğlumuz. Seni unutmayan ve unutturmayan ailen' yazılı bir çelenk konuldu. Dua okunmasından sonra anne Ani, baba Garabet ve abla Lena Balıkçı, taziyeleri kabul etti.

Duygularının sorulması üzerine anne Ani Balıkçı, “Sevag'a olan duygularımız, sevgimiz hiç bitmedi. Tabii bu her 24 Nisan'da katmerleniyor. Onun için hasretimiz yıllarca sürecek" diye konuştu.

Başbakanın yaptığı açıklamayı değerlendiren Ani Balıkçı, “Şimdiye kadar hiç bahsetmiyordu. Ermeni'den, Rum'dan, Süryani'den. Hıristiyan bile demiyordu. Bu sefer dillendirdi. Kitleler de bunu duysun. Bize sevinç verdi bir yerde diyeceğim. Ama bu bize inşallah bir parmak bal çalmak değildir. Bunun devamını istiyoruz. Bu tür cinayetlerin de adaletin yerini bularak cezalandırılmasını istiyoruz. Diğer nesillerin örnek alması amacıyla. Evvel bir soykırım olmuştur yüzyıllar önce. Ben de mesela bir kılıç artığı torunuyum. Ama biz bunu fazla dillendirmezdik. Konuşmazdık. Şimdi konuşabiliyoruz. Ama bir savaş olarak değil. Diğer halkların anlamasını istiyoruz. Yüzyıl önce olmuş, bilmeyenler var. Bilsinler, istediğimiz bu" dedi.

“KASIT OLDUĞUNDAN EMİNİM"

Sevag'ın ölümüyle ilgili de konuşan anne Ani Balıkçı, “Biz zaten son soykırım diyelim, bizim şehidimiz diyelim, orada şehit saymıyorlar. Kaza olarak dedikleri işte burada yatıyor. Delil bulamadılar, kaza dediler. Delil toprağın altında. Dava savcının mütalaasıydı. Yargıtay'ın herhalde savcıya sorduğu bir soruydu. Şimdi Yargıtay ona göre ne diyecek? Bilmiyorum. Beni de kaza olduğuna inandırabilselerdi keşke. Öyle bir şey yok. Kasıt olduğundan eminim. 24 Nisan. Ve Sevag. Niye? Nasıl kaza değil. Deliller var. Ama deliller göz ardı edildiği sürece zaten delil yok demektir. Adalet de yok demektir" dedi.

“GEÇ DE OLSA SAYIN BAŞBAKANIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ"

Baba  Garabet Balıkçı da habercilerin sorusu üzerine, “Yine geç olsa da sayın başbakanımıza bir nebze de olsa teşekkür ederiz. 24 Nisan günü, bizim oğlumuzun da kayıp günüdür. Ve ırkçı bir cinayete gitmiştir. Kesinkes, yani üstüne basa basa söylüyorum. Çünkü hiçbir şeyimiz mahkeme huzurunda, tatbikat yapıldı mesela, hiçbir şey kaale alınmadı. Sayın savcının Yargıtay'daki mütalaasında; 'Tüfeği ona doğrultmuştu bir müddet' diyor. Bu nasıl kaza olur. Sorun bu. Soruyorum, Yargıtay'dan da cevabını bekliyorum. İnşallah iyi bir şey çıkmasını temenni ederiz. Sayın başbakanımız da böyle bir günde Sevag Şahin Balıkçı'yı da anmasını beklerim" dedi.

“TAZİYELERİNİ KABUL EDİYORUZ AMA ADALETİMİZİ VER"

HDP MYK üyesi Garo Paylan ise "Sevag'ımızı aramızdan alan katil bugün sokaklarda serbest geziyor. Ve dün başbakan bir açıklama yaptı. Taziyelerini iletiyor torunlarına. Taziyeyi kabul ediyoruz. Ancak sen 12 yıldır başbakansın. Hrant Dink'in faillerini mahkeme önüne getirmediğin gibi bakan yaptın, milletvekili yaptın. Bürokraside yükselttin. Sevagımız'ın katillerini soruşturmadın. Taziyelerini kabul ediyoruz, ama gereğini yap. Adaletimizi ver" dedi.