Sevengil ile Tiyatro Afişleri Sergisi

Refik Ahmet Sevengil etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Tiyatro Afişleri Sergisi" İBB Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde 10 Mayıs - 5 Haziran günleri arasında izlenebilecek.

28 Mayıs 2012 Pazartesi, 08:52
Abone Ol google-news

Sergiye paralel olarak Refik Ahmet Sevengil İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 28 Mayıs (bugün) saat 18:00 de İKSV Salon'da gerçekleşecek.
 
Bu buluşmada Bir Aydınlık Adam adlı belgesel gösteriminin yanısıra Selim İleri, Cemal Ünlü ve Nesteren Davutoğlu'nun konuşmalarına yer verilecek.Tiyatronun topraklarımızda gelişimini, yaptığı derin arşiv araştırmaları ve çalışmalarıyla kitaplaştıran ilk Türk tiyatro tarihi yazarımız Refik Ahmet Sevengil'in eşsiz koleksiyonundan seçilen el ilanları Osmanlı döneminin bir tarihsel yansımasıyla birlikte tiyatroseverlerle buluşuyor. Refik Ahmet Sevengil'in torunu Nesteren Davutoğlu tarafından hazırlanan Refik Ahmet Sevengil Koleksiyonu'na ait Tiyatro Afişleri, İstanbul Tiyatro Festivali'inin desteğiyle bu yıl festivalde açıldı.

Yapım ve evsahipliğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın üstlendiği Tiyatro Afişleri Sergisi Refik Ahmet Sevengil'in Türk Tiyatrosu Tarihi isimli kitaplarından bir izlek oluşturarak, bugün tiyatromuzun geldiği yerden geriye doğru açılan bir pencere, bir ses, bir nefes olarak tanımlanabilir. Sergi tiyatronun hayatın, hayata ilişkin meselelerin bir sahne üzerinde canlandırılmasıyla gerçekleşen bir duygu alışverişi, dünyada ne kadar insan hali varsa, bir o kadar eser konusu, anlatım biçimi oluşmuş olduğunu da düşündürüyor.

Serginin, Türk tiyatro geleneğinin köşetaşlarından kabul edilen Darülbedayi'nin günümüzdeki karşılığı olan Şehir Tiyatroları'nın çatısı altında Darülbedayi'nin son Genel Sanat Yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu'nun projeleri arasında olması da ayrı bir anlam taşımakta.