Siyasiler bayrama soğuk başladı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bugün tüm yurtta etkinliklerle kutlanıyor. Ankara'daki kutlamalara siyasiler arasındaki soğukluk damga vurdu.

23 Nisan 2011 Cumartesi, 07:09
Abone Ol google-news

23 Nisan coşkusu tüm yurdu sardı... İlk tören Anıtkabir'de başladı.

YSK gerginliği ve liderlerin aralarındaki söz düellosunun ardından; Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu 23 Nisan töreni bir araya getirdi

Anıtkabir'deki resmi törende bir araya gelen liderler ise birbirlerine karşı oldukça mesafeliydi. Saygı duruşu ve Anıtkabir Özel Defteri'nin imzalanmasının ardından İlk Meclis'e gidilerek törenlere devam edildi.

Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, 1. Meclis Binası'ndaki konuşmasında uzlaşı mesajı verdi.

Gerginlikten uzak durulması gerektiğini belirten Şahin, ''Aramızdaki önyargı duvarlarını yıkmalıyız'' çağrısında bulundu, ''Siyasetin ülke sorunlarına çözüm üretmeyi, demokrasinin değerlerine sahip çıkmayı, insan hak ve özgürlüklerini geliştirmeyi içerdiğini hatırımızdan çıkarmamalıyız'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Erdoğan mesajında, "Yüce Meclisimiz, geçmişte nasıl ki bu ülkenin istiklalini sağlamış ve istikbalini yeşertmişse bugünden sonra da milletimizin en büyük umut kaynağı olarak yarınlarımızı parlak kılmaya ve güçlendirmeye devam edecektir" dedi.

Mesajda, TBMM'nin kurulduğu 23 Nisan gününün, ilelebet milli tarihin en parlak sayfalarından biri olarak anılacağını vurgulayan Erdoğan, TBMM'nin, istiklal mücadelesinin sürdürüldüğü en zorlu, en buhranlı günlerde doğduğunu ve milli birliğin, milli mutabakatın, milli egemenliğin en somut tecellisi olduğunu ifade etti.

Erdoğan, bu birlik ve beraberlik sayesinde milli mücadelede zafere ulaşıldığını, işgal altındaki toprakların yeniden özgürlüğüne, bağımsızlığına kavuştuğunu belirtti. Bununla birlikte, Türk milletinin önünde yepyeni bir ufuk açıldığını ve bu sayede yeni bir rota, yeni idealler ve yeni hedefler doğduğunu kaydeden Erdoğan, bu ideal ve hedeflerin ilk adımı olarak, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesine dayalı, demokratik zemin üzerinde yükselen Cumhuriyetin temellerinin atıldığını ifade etti.

 

Meclis'teki kutlamalarda soğuk geçti

Meclis'teki 23 Nisan etkinliklerine seçimin gölgesi düşerken, Başbakan Tayyip Erdoğan'la MHP Lideri Devlet Bahçeli arasındaki soğukluk dikkat çekti.

İki lider arasında son günlerde yaşanan 'bozkurt' polemiği bayram törenine de yansıdı. Meclis'teki etkinlikte Bahçeli ve Erdoğan selamlaşmadı hatta göz göze gelmekten bile kaçındı.

Bahçeli'den sonra gelen salona gelen Erdoğan, Bahçeli'nin önünden geçerken iki lider arasında göz teması dahi kurulmadı. Erdoğan sadece Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'le tokalaştı.
 

Kılıçdaroğlu yoktu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise törende yer almadı. Kılıçdaroğlu törenin yapıldığı saatlerde partisinin çocuk raporuyla ilgili bir sunum yapıyordu.

Törende CHP'yi Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi temsil ederken, Deniz Baykal da tören salonunda yer aldı.
 

Kılıç- Sakık arasında ilginç diyalog

BDP adına törene katılan tek isim Sırrı Sakık oldu. Törende Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'la Sırrı Sakık arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Kılıç, Sakık'a "Sitemlerimizi dile getireceğiz artık" dedi. Bu sözler YSK'nın veto kararı sonrasında Doğu ve Günaydoğu'daki gerginlikle ilgili yorumlandı.
 

Liste şahane

Törene vekillerin katılım oranı düşüktü. 12 Haziran'daki seçimlerde listelerde kendine yer bulamayan isimler törene ilgi göstermedi.

 

TBMM özel gündemle toplanacak

TBMM Genel Kurulu, Meclis'in açılışının 91. yıldönümü dolayısıyla TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in başkanlığında saat. 14:00'te özel gündemle toplanacak.

Oturumda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli konuşacak.

TBMM Başkanı Şahin, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve beraberindeki heyeti saat 17: 00'de kabul edecek.

Şahin'in ev sahipliğinde Meclis'te saat 19: 30'da resmi kabul gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de TBMM Genel Kurulu'nun özel gündemli toplantısına ve resmi kabule katılacak.