Siyasilerden KKTC mesajı

KKTC'nin kuruluşunun 26. yıldönümü için mesaj yayımlayan, Cumhurbaşkan Abdullah Gül, Türkiye'nin her koşulda KKTC'nin yanında olacağını belirtirken, Devlet Bakanı Cemil Çiçek "Ya Kıbrıs ya KKTC sorusunun cevabı sonsuza kadar Kıbrıs Türk'ü olacaktır" dedi.

15 Kasım 2009 Pazar, 09:57
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kuruluşunun 26. yıl dönümü nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen aracılığıyla bir mesaj gönderdiği kaydedildi.

KKTC'nin kuruluşunun 26. yıl dönümü nedeniyle Talat ve tüm Kıbrıs Türk halkını içtenlikle kutladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, mesajında şunları kaydetti:
''Kıbrıs Türkü, varoluş mücadelesini, insan haklarına saygılı demokratik bir hukuk devleti olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni her geçen gün daha da ileriye götürerek, demokratik olgunluğa sahip kurumlarını sürekli biçimde geliştirerek taçlandırmaktadır. Kıbrıs Türkü'nün hürriyet ve eşitliğine sahip çıkmakta gösterdiği enerji ve kararlılık, her türlü takdirin üzerindedir.
Kıbrıs Türk halkı, liderliğinizde, siyasi eşitlik ve iki kesimlilik temeli üzerinde Ada'da yeni bir ortaklık kurulması istikametindeki yapıcı çabalarını sürdürmekte, bu yolda karşılaşılan tüm güçlük ve haksızlıklara karşın, haklarının teminat altına alınacağı adil ve kalıcı bir çözüm yönündeki iradesini muhafaza etmektedir.
Türkiye, garantör ve anavatan olarak bugüne kadar olduğu gibi, her koşulda Kıbrıs Türk halkının hukuku, hürriyeti ve refahı için verdiği mücadelede yanında olmayı sürdürecek, tarihi ve ahdi yükümlülüklerini eksiksiz biçimde yerine getirecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, bayramınızı yeniden kutlar, bilvesile Kıbrıslı Türk kardeşlerime huzurlu, güvenli ve müreffeh bir gelecek temenni ederim.''

 

Çiçek: Türkiye sonsuza kadar Kıbrıs Türk'ünü seçecektir

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, KKTC'nin 26. kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen geçit töreninde yaptığı konuşmada, KKTC'nin 26. kuruluş yıl dönümü törenlerine katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu, bu bayramın aynı zamanda ana vatan Türkiye'nin de bayramı olduğunu vurguladı.

KKTC'nin Kıbrıs Türkünün varoluş mücadelesinin en anlamlı eseri, hürriyetine ve hukukuna sahip çıkma kararlığının en güçlü ifadesi olduğunu kaydeden Çiçek, ''KKTC'nin varlığı, Kıbrıs Türkünün kaderini kendi iradesi ile belirleme hakkından hiç bir şartta vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya kanıtlamasıdır'' dedi.

Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesinde sağladığı kazanımların gururu içinde olduklarını kaydeden Çiçek, ''Kıbrıs Türkü, demokratik kurumları, insan hakları ve hukukun üstünlüğü temeli üzerinde yükselen, saygın devlet yapısı, özgürlükçü ve katılımcı geleneğiyle örnek bir noktadadır'' diye konuştu.

 

Kıbrıs sorununa yaklaşım

Türkiye'nin bölgesinde barış ve güvenliğin hüküm sürmesi yolunda yoğun ve samimi bir çaba sarf ettiğini, bundan amacın bölgenin herkes için bir işbirliği sahasına dönüşmesi ve bu işbirliğinin de sürekli biçimde istikrar ve refah üretir bir mekanizma haline dönüşmesi olduğunu ifade eden Çiçek, Kıbrıs sorununa yaklaşımın temelini de bu anlayışın oluşturduğunu söyledi.

Çiçek, Türkiye ve Kıbrıs Türk halkının başlangıcından bu yana Kıbrıs sorununun eşit ortaklık temelinde adil ve kalıcı bir biçimde çözüme kavuşturulmasını amaçladığını ve bu yönde çaba sarf ederek bu yolda fedakarlıktan kaçınmadığını anlatarak, ''bugün de adil ve kalıcı bir çözüm dediklerini'' kaydetti.

 

"Herşeye rağmen çözüm değil"

Bakan Çiçek, ''Şunun herkes tarafından bilinmesi lazım: Çözüm istiyoruz, ama her şeye rağmen çözüm değil. Kıbrıs Türkünün meşru haklarından vazgeçmesiyle sonuçlanabilecek bir çözüm, bizim arkasında olduğumuz bir çözüm değildir. Bunu herkesin iyi anlaması lazım. Eğer bugüne kadar bunu yeteri kadar idrak edememiş olanlar varsa, bu konuyu bir kere daha düşünmelidir'' dedi.

Kıbrıs müzakerelerinin sonsuza kadar devam edemeyeceğinin ve mevcut fırsat penceresinin de sonuza kadar açık kalmayacağının altını çizen Çiçek, Türk milletinin ayrılmaz parçası Kıbrıs Türkünün meşru haklarından, Türkiye'nin ise ana vatan ve garantör ülke olarak hak ve sorumluluklarından vazgeçmeyeceğinin de iyi bilinmesini istedi.

Cemil Çiçek, şöyle devam etti:
''Hakkaniyetten sapılarak ulaşılmaya çalışılacak çözümün, çözüm olamayacağı idrak edilmeli, mevcut sürecin de heba edilememesi için gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Bu fırsatın da uzlaşmazlığa kurban edilmemesi, fırsat kaçırmak için hiçbir fırsatı kaçırmayanların geçmişten de ders almaları gerekmektedir.'

 

Çözümün kriterleri

Devlet Bakanı Çiçek, Kıbrıs sorununda hedef olan kapsamlı çözümün nasıl olacağını da şöyle açıkladı:
''Hedefimiz olan kapsamlı çözüm; adanın iki eşit toplum, iki kesimlilik, siyasi eşitlik, eşit statüde iki kurucu devlet temelinde bir araya getirilecek yeni bir ortaklık biçiminde ortaya çıkması gerekiyor.
Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi devam edecektir. Ulaşılacak çözümün kalıcılığı teminat altına alınacaktır. Çözümün bütünlüğünün AB içinde aşındırılmasına asla imkan tanımayız. Bu hususlar iyi anlaşılabilmeli ki bu sürecin ne kadar önemli olduğu ve önümüzdeki fırsatın ne kadar anlamlı olduğu iyice değerlendirilmelidir.
Kıbrıs meselesini Türkiye'nin AB politikasının önüne koyarak, eğer birileri düşünüyorsa ki, 'Ya Kıbrıs ya ab' diyorlarsa Türkiye'nin tercihi, sonsuza kadar Kıbrıs Türkünün yanında olacaktır. Bunu herkes iyi anlamalı.''

 

"Süreci destekliiyoruz"

Türkiye'nin BM Genel Sekreterinin iyi niyet misyonu çerçevesinde Kıbrıs'ta devam eden kapsamlı çözüm sürecini desteklediğini, süreci yapıcı ve samimi bir şekilde devam ettiren Kıbrıs Türk tarafının da yanında olduğunu kaydeden Çiçek, çözüm için çaba sarf edildiğini anlattı.
 

Çözüm için elden gelenin yapılacağını kaydeden Çiçek, ''Ancak çözümsüzlüğün bedelinin geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Türk tarafına ödettirilmesini asla kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz'' dedi.
 

 

Su projesi

Kıbrıs Türkünün refahını yükseltecek ve layık olduğu yaşam kalitesine kavuşturacak değerlere ve beceriye sahip olduğunu ifade eden Çiçek, Türkiye'nin KKTC'nin bu yolda, her zaman olduğu gibi gelecekte de yanında olacağını söyledi.

Cemil Çiçek, KKTC'nin sağlıklı, sürdürülebilir, üretken, rekabet edebilir bir ekonomik yapıya kavuşmasının en önemli arzu olduğunu, Türkiye'nin bu yönde KKTC'nin öncü sektörlerine destek verdiğini, en acil sorunlara öncelik verildiğini kaydetti.

Türkiye'den KKTC'ye su getirecek projenin ihale aşamasında olduğunu, Dragon Çayı'na baraj yapımı için ihaleye çıkılacağını, bu konuda Bakanlar Kurulu kararının çıktığını anlatan Çiçek, ''Böylece 550 milyon dolarlık bir yatırımla, 75 milyon metre küp yıllık su miktarını Türkiye'den Yavruvata'na taşıma imkanı bulacağız. Bu da Kuzey Kıbrıs'taki kardeşlerimizi bakımından fevkalade önemli ve hayatidir'' dedi.

Türkiye'nin her zaman Kıbrıs Türkünün yanında olduğunu ve olmaya da devam edeğini belirten Çiçek, ''Kıbrıs, ancak birlik ve beraberliğimizi hassasiyetle muhafaza etmemiz halinde hakça bir sonuca ulaştırabileceğimiz milli bir davamızdır'' diye konuştu.

 

Türk yıldızları

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı ''Türk Yıldızları'', resmi geçiş sırasında, tören alanı üzerinden uçarak Kıbrıs Türk halkının bayram sevincine katıldı.
 

Türk yıldızları öğleden sora da Girne'de halka açık gösteri sunacak.

Resmi geçitle sona eren törende, Mehter Takımı, protokol tribününün önünde konser verdi.