Ebubekir Sofuoğlu hakkında "halkın bir kesimini aşağılamak" suçlamasıyla dava açıldı

Üniversite gençliğini 'fuhuş'la itham sözleri büyük tepkiye neden olan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında "Halkın bir kesimini aşağılamak" suçlamasıyla dava açıldı.

09 Şubat 2021 Salı, 13:48
Ebubekir Sofuoğlu hakkında
Abone Ol google-news

Bir televizyon kanalında katıldığı programda üniversite öğrencilerinin kaldığı evlerle ilgili kullandığı 'fuhuş evleri' ifadesi büyük tepki çeken Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında dava açıldı.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada Sofuoğlu, TCK 216/2. maddesi kapsamında "Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak" suçlamasıyla, 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

İFADESİ SAKARYA'DA ALINDI

Ebubekir Sofuoğlu'nun katıldığı TV programındaki konuşma kayıtları incelenmiş ve yapılan hukuki değerlendirmede suç unsuru tespit edilerek, soruşturma başlatılmıştı. Başsavcılık Sofuoğlu'nun ifadesinin alınması için çağrıda bulundu. Pandemi nedeniyle İstanbul'a çağrılmayan Sofuoğlu'nun, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nda talimatla ifade verdiği öğrenildi.