Soma'da 'tekmeli' seçim afişi

MANİSA'nın Soma İlçesi'nde, MHP İlçe Başkanlığı'nca parti binasının dış cephesine, 301 madencinin öldüğü facia sonrası Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'in madenci Erdal Kocabıyık'a tekme atmasının fotoğrafının yer aldığı 'Oy vermeye giderken, Soma'da madenciye atılan tekmeyi unutma! Soma halkı bu tekmenin cevabını sandıkta verecek. AKP'ye oy yok' yazılı afiş astı.

26 Ekim 2015 Pazartesi, 16:21
Abone Ol google-news
<video:72127>

MHP Soma İlçe Başkanlığı'nca parti binasının dış cephesine asılan afiş, görenlerin dikkatini çekiyor. Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'in madenci Erdal Kocabıyık'a tekme attığı anın fotoğrafının yer aldığı afişte, 'Oy vermeye giderken, Soma'da madenciye atılan tekmeyi unutma! Soma halkı bu tekmenin cevabını sandıkta verecek. AKP'ye oy yok' yazısı yer aldı.

301 madencinin öldüğü faciayı hatırlatan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, "Faciadan sonra Soma'yı ziyaret eden dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, 'ölümün madencinin fıtratında olduğunu' söylemiştir. Acı içindeki Somalı vatandaşlarımız bu açıklaması nedeniyle Tayyip Erdoğan'a tepki göstermiştir. Tayyip Erdoğan, Somalı vatandaşlarımızın tepkisi nedeniyle bir markete sığınırken; Tayyip Erdoğan'ın danışmanının polisin kontrolünde yerde yatan bir madenciye attığı tekmeler kamuoyuna yansımıştır. Somalı vatandaşlarımızın bu tepkisinden sonra Soma Devlet Hastanesi inşaatı ve Soma Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları durmuştur. Soma Çevreyolu çalışmaları askıya alınmıştır. Soma'ya yapılması düşünülen fakülte, Milli Eğitim Bakanlığı engeline takılmıştır. Soma Termik Santralı özelleştirilmiştir" dedi.

BACAGAZI FİLTRESİNİ HATIRLATTI

Erken seçimde Somalılar'ın AKP'den hesap soracağını söyleyen MHP'li Akçay, şöyle konuştu:

"AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde, Soma'nın İstasyon Mahallesi'nde, 'Eğer Soma Termik Santrali'ne bacagazı filtresi taktırmazsam beni bacağımdan bu elektrik direğine asın' demiştir. Soma Termik Santralına bacagazı filtresi takılmaması nedeniyle yaşanan hava kirliliğini Plan ve Bütçe Komisyonunda ve TBMM Genel Kurulunda defalarca gündeme getirdik. Bu konuda Araştırma Önergesi ve onlarca soru önergesi verdik. Ancak hiçbir gelişme yaşanmamasına rağmen; AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, 'Soma Termik Santralına bacagazı filtresi takıldı' diyerek gazetelere açıklama yapmıştır. Zira, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce 3 Mart 2014'de konuyla ilgili soru önergeme verdiği cevapta, 'Soma Termik Santralının A ve B ünitelerinden oluştuğunu, A Santralinin kullanım ömrünü doldurmasına rağmen kullanıldığını ve Soma Termik Santralına bacagazı takılmadığını' itiraf etmiştir. Santral bu halde özelleştirilmiştir. Soma Termik Santralına bacagazı filtresi takılmadığı için Soma'daki kükürtdioksit oranı Manisa merkezin 12 katıdır. Bu kirlilikten dolayı Soma'daki kanser, bronşit ve astım hastası sayısı dünya standartların çok üstündedir. 105 bin nüfuslu Soma'da, 2013'te sadece Soma Devlet Hastanesi'nde; 650 bin poliklinik, 150 bin acil servis muayenesi yapılmıştır. Somalı hemşerilerim; 301 madencinin hayatını kaybetmesinden sorumlu olan, 'Soma Termik Santraline bacagazı filtresi taktık' diyerek yalan konuşarak yıllarca Somalıları zehirleyen, Somalıları kanser, yeni doğan çocukları astım ve bronşitli doğmasına göz yuman, madencileri yerlerde tekmeleyen ve yatırımları askıya alan AKP'den, 1 Kasım seçimlerinde hesap soracaktır."