Somalı madenciler adına teşekkür pankartı tepki topladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma yapacağı alana asılan ve 'Somalı madenciler' imzası taşıyan afiş tepki topladı.

04 Haziran 2015 Perşembe, 14:47
Abone Ol google-news

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Manisa'da yapacağı miting öncesi Cumhuriyet Meydanı yakınındaki Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü binasına 'Sayın Cumhurbaşkanımız, bizim için yaptıklarınızı biliyoruz. Minnettarız. Somalı madenciler' yazılı dev bir pankart asıldı.
 
Dün asılan pankart CHP Manisa milletvekili ve 1'inci sıra milletvekili adayı Özgür Özel'in tepkisine neden oldu. Milletvekili Özel, madenciler adına böyle bir pankart asılmasını TBMM'ye taşıdı. Milletvekili Özel, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

"Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasına söz konusu pankartın asılma talebi kim / kimler tarafından gelmiştir? Söz konusu pankart için Cumhurbaşkanlığı'ndan ya da Milli Eğitim Bakanlığı'ndan herhangi bir talimat gelmiş midir? Milli Eğitim Bakanlığı bu pankarttan haberdar mıdır? Söz konusu pankartın asılmasına kim izin vermiştir? Bu pankartı kim teslim etmiş ve kim teslim almıştır? 'Somalı madenciler' denilerek 14 bin Somalı madenciyi bağlayan böyle bir pankart hangi tüzel kişilik (sendika, dernek vb.) tarafından hazırlanmıştır? Gerçekte pankartı hazırlayan böyle bir tüzel kişilik var ise, hangi kanuna (sendikalar, dernekler vb.) göre kurulmuştur? Bu tüzel kişilik 14 bin Somalı madenciyi temsil etmekte midir? Pankartın altında bulunan 'Somalı madenciler' imzasını taşıyabilmek için kaç madenciden onay alınmıştır? Böyle bir pankartın hazırlanması kararı söz konusu tüzel kişilik tarafından ne zaman alınmıştır? Kaç madenci pankartta yazılan görüşe katılmaktadır? Kaç madencinin oluru ile tam tersi görüşte bir pankart Cumhurbaşkanının konuşacağı miting alanına asılabilir?."