Dünyanın en büyük aşı üretim merkezinde yangın: 5 ölü

Hindistan’ın Maharashtra eyaletinde, korona virüs aşısı üreten Hindistan Serum Enstitüsüne ait üretim merkezinde çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti.

21 Ocak 2021 Perşembe, 13:10
Dünyanın en büyük aşı üretim merkezinde yangın: 5 ölü
Abone Ol google-news
Hindistan’ın Maharashtra eyaletine bağlı Pune kentinde korona virüs aşısı üreten Hindistan Serum Enstitüsüne ait üretim merkezinde büyük yangın çıkmış, olay yerinde çok sayıda itfaiye aracı sevk edilmişti. Yapım aşamasında olduğu belirtilen binadaki yangının bilançosu belli oldu. Çıkan yangında 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Pune Belediye Başkanı Murlidhar Mohol yaptığı açıklamada, "5 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Yangının sebebi henüz belirlenemedi" ifadelerini kullandı. Eyalet Sağlık Bakanı Rajesh Tope ise, "Alandaki yanıcı malzeme yangını şiddetlendirdi" diye konuştu.

Reuters'a konuşan firmaya yakın bir kaynak, dünyanın en büyük aşı üreticisi olan Serum Institute of India (SII) için inşa edilen fabrikada büyük bir yangın çıktığını, ancak koronavirüs aşılarının üretimini etkilemeyeceğini söyledi.

SII, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından Hindistan ve diğer birçok düşük ve orta gelirli ülke için geliştirilen bir aşı üretiyor. Şirket ayrıca ABD merkezli şirket, Novavax tarafından geliştirilen aşıyı da üretmeye hazırlanıyor.

SII'nin bulunduğu batı Hindistan kenti Pune'daki itfaiye ofisi, Reuters'a tesise beş itfaiye aracının gönderildiğini söyledi. 

Yangının sebebine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

The Times Of Indian'nın aktardığına göre, yangının çıktığı alan Pune, Hindistan Serum Enstitüsüne ait yapım aşamasında olan bir bina. Yetkililer, aşıların ve aşı üretim tesisi zarar görmediğini belirtti.