'Spor mafyasına yenik düştük'

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, sporda şike ve teşvik primi suçlarına ceza indirimi getiren yasa değişikliği nedeniyle başta iktidar olmak üzere tüm partileri sert sözlerle eleştirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bir mektup yazan ve Gül’den yasayı veto etmesini isteyen Tayyar, "Meclis olarak spordaki Ergenekon’a, İstanbul dukalığına ve spor mafyasına yenik düştük" dedi.

26 Kasım 2011 Cumartesi, 21:59
Abone Ol google-news

Gazeteci-yazar Şamil Tayyar, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da yapılan değişikliğin 24 Aralık’ta TBMM’den geçmesinin ardından dün Cumhurbaşkanı Gül’e bir mektup yazdı.

Turktime.com’un haberine göre, Tayyar mektubunda, şunları kaydetti:
“Açıkça belirtmeliyim ki, Meclis olarak spordaki Ergenekon’a, İstanbul dukalığına ve spor mafyasına yenik düştük. Bir milletvekili olarak tüm Türkiye’den özür diliyorum. Yıllarca ‘maç oynanırken kural değiştirilmez’ dedik, ama bu değişiklikle maç bitmeden kuralı değiştirmeye kalktık ve devam etmekte olan Şike Operasyonu’na müdahale ettik. Hala yanlıştan dönmek için vakit var. Maçta 90 dakika bitti ama uzatmalar oynanıyor. Son dakikada vereceğiniz kararla sonucu değiştirebilirsiniz. Bir milletvekili değil cumhurun ferdi olarak zatı-ı alinizden hukukun evrensel ilkeleri ve toplumun hassasiyetlerini dikkate alacağınız umuduyla yazıyorum.”

Bu yasanın yürürlüğe girmesi durumunda, “şahsa özel ve örtülü af çıkarılmış olacağını, devam etmekte olan Şike Operasyonu’nun akamete uğrayacağını” savunan Tayyar, “Spordaki şike eylemi organize suç kapsamından çıkartıldığı için bundan sonra spor mafyasıyla mücadele artık imkansız hale gelir. Yeni Anayasa gibi en hayati konuda bir araya gelemediğimiz bir dönemde, şikeciler için jet hızıyla böyle bir kanunun çıkarılması kamu vicdanında derin yaralar açmıştır” dedi.