Suriye'den sert uyarı

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, uluslararası camiayı muhaliflerin kurduğu Ulusal Konsey'i tanımaması konusunda uyardı. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, "Suriye'nin elleri bağlı değil, bize gül uzatana gülle karşılık veririz" dedi.

09 Ekim 2011 Pazar, 14:26
Abone Ol google-news

Beşşar Esad yönetimine destek için Şam'ı ziyaret eden 5 Latin Amerika ülkesinin bakanları ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Velid Muallim, "Bu gayrimeşru konseyi tanıyan ülkelere karşı sert önlemler alırız" dedi, ancak bunların ne tür önlemler olacağı konusunda ayrıntı vermedi.

Suriyeli muhalifler, geçen hafta İstanbul'da yaptıkları toplantıda geniş tabanlı Ulusal Konsey'in kurulduğunu dünyaya duyurmuştu. Başta ABD ve Fransa olmak üzere Batılı ülkeler konseyin kurulmasını olumlu karşıladı. Ancak konsey herhangi bir ülke tarafından Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi örneğinde olduğu gibi resmi olarak tanınmadı. Muallim, Şam yönetiminin ülkede ulusal diyaloğu savunduğunu belirterek, tüm muhalif grupları "Suriye'nin geleceğine" katılmaya davet etti.

Cuma günü öldürülen Suriye Kürt Müstakbel Hareketi lideri Meşal Tammo hakkında da konuşan Muallim, Tammo'nun teröristler tarafından öldürülen bir şehit olduğunu söyledi. Muallim, Tammo'nun Suriye'ye uluslararası müdahaleye karşı çıktığı için hedef alındığını kaydetti. Ancak Tammo'nun ailesi, Kürt liderin ölümüyle ilgili olarak Suriyeli yetkilileri suçluyor.

 

Göstericiler elçilik duvarlarına 'Özgür Suriye' sloganları yazdı

Suriye Büyükelçilik binalarının saldırıya uğradığı bazı Avrupa ülkelerini de eleştiren Muallim, bu ülkelerin yabancı misyonları koruma yükümlülüğünü yerine getirememesi durumunda ülkesinin de aynı şekilde karşılık vereceğini bildirdi.

Tammo'nun öldürülmesini protesto eden Suriyeli göstericiler, Almanya ve İsviçre'de bulunan Suriye temsilciliklerine saldırmıştı. Dün gece Suriye'nin Berlin Büyükelçiliği'ne giren göstericiler, bu sabah saatlerinde ise Hamburg'daki konsolosluk binasına zorla girdi ve bazı eşyaları tahrip etti. Göstericiler elçilik duvarlarına "Özgür Suriye" sloganları yazdı.

Bir başka gösterici grubu ise Cenevre'deki BM binasında bulunan Suriye temsilciğine girdi. İsviçre'deki olaylarda 5 gösterici gözaltına alındı, ancak daha sonra serbest bırakıldı. Almanya'da ise polis uyarısı sonucu elçilik binasını terk eden göstericiler gözaltına alınmadı.

 

'Suriye'nin elleri bağlı değil'

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, "Suriye'nin elleri bağlı değil, bize gül uzatana gülle karşılık veririz" dedi. Dışişleri Bakanı Muallim bugün Dışişleri Bakanlığında, Latin Amerika İçin Bolivarcı İttifak ALBA'ya üye ülkelerden Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla, Ekvador Dışişleri Bakanı Yardımcısı Pablo Villagomez, Bolivya İletişim Bakanı Ivan Canelas ve Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro Moros ile ortak basın toplantısı düzenledi. Konuk bakanlar basın toplantısında, son dönemde Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak Suriye yönetiminin ve halkının yanında olduklarını dile getirdiler. Muallim de ALBA dışişleri bakanlarının bu koşullarda okyanusu aşarak böylesi bir ziyarette bulunmalarının, Suriye ile dayanışmalarını ortaya koyduğunu ifade etti.

Velid Muallim gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Cuma günü öldürülen Kürt muhalif Meşal Tammo ve Türkiye'den yapılan açıklamalarla ilgili kendisine yöneltilen bir soru üzerine Muallim, "Meşal Tammo dış müdahaleyi reddettiği için silahlı gruplar tarafından öldürüldü. Bu insanlar öldürülerek bölgede fitne tohumları ekilmeye çalışılıyor. Ancak Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına gelince, önce annesine Allah'tan rahmet diliyorum. Şunu söylemek istiyorum; Suriye'nin eli bağlı değil, bize gül uzatana biz de gülle karşılık veririz" dedi.

Suriye ordusundan kaçan Rıfat Asad'ın açıklamalarına ve konuyla ilgili çıkan haberlerle ilgili Muallim, "Bir Türk askerinin Suriye topraklarına girdiğine yönelik şu ana kadar dışişleri bakanlığı olarak hiçbir bilgiye sahip değiliz" diye konuştu.