'Suriyeli Kürtler 'Kuzey Suriye Federasyonu' kuruyor'... Dışişlerinden ilk tepki

Reuters'ın haberine göre, Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin bugün federal sistem kurulduğunu ilan etmeleri bekleniyor. Reuters'a konuşan Dışişleri Bakanlığı kaynakları "Tek taraflı tasarrufların geçerliliği olamaz" değerlendirmesi yaptı.

16 Mart 2016 Çarşamba, 11:17
Abone Ol google-news

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye sınırı boyunca yer alan Cezire, Kobani ve Afrin olarak adlandırılan üç bölge YPG'nin kontrolünde bulunuyor.

Kobani kentinin dış ilişkiler yetkilisi İdris Nassan'ın Reuters'a verdiği bilgiye göre; yapılacak açıklama, "Kürtler ve diğerlerinin oluşturduğu öz yönetim çerçevesinin genişletilmesi" anlamına geliyor.

Nassan, Suriyeli Kürtlerin kontrolü altında bulunan üç bölgenin "Kuzey Suriye Federasyonu" olarak adlandırılacağını ve bu bölgede yaşayan tüm etnik grupları temsil edeceğini ifade etti.

'FEDERASYON GİBİ TEK TARAFLI TASARRUFLARIN GEÇERLİLİĞİ OLAMAZ'

Bu açıklamayı Reuters'a değerlendiren bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise şunları söyledi: "Suriye'nin ulusal birliği ve toprak bütünlüğü esastır. Bunun dışında, tek taraflı tasarrufların geçerliliği olamaz. Suriye'nin yönetim biçime ve idari yapısına 'siyasi geçiş süreci' çerçevesinde hazırlanacak yeni anayasayla yine Suriye halkı, tüm kesimlerin katılımıyla, kolektif biçimde karar verecektir."